Zakupy w nowej galerii można robić od 18 września. Oddany do użytku obiekt jest jednym z najistotniejszych elementów przebudowy centrum największej polskiej aglomeracji. Znajduje się w nim ponad 250 sklepów i lokali (powierzchnia handlowa obiektu wynosi 53 tys. m2).

Galeria połączona z centrum komunikacyjnym

„Inwestycja obejmowała również budowę podziemnego tunelu łączącego wschodnią i zachodnią część miasta, wraz z budową okolicznych węzłów i ulic, a także przebudowę placu Szewczyka, na którym stanął obiekt. Galeria połączona jest bezpośrednio z dworcem kolejowym i podziemnym terminalem autobusowym komunikacji miejskiej” – podaje PAP.

Największa inwestycja w mieście

Galeria Katowicka to część kompleksu handlowo-komunikacyjnego-biurowego i najważniejszy element przebudowy centrum Katowic. W ramach tego przedsięwzięcia wybudowano już nowy dworzec kolejowy (oddany do użytku w październiku 2012 r.), a od lutego br. działa już podziemny dworzec autobusowy dla pojazdów komunikacji miejskiej. 

Koszt całego projektu to około 250 mln EUR: 70 mln EUR pochłonęła budowa dworców, a 180 mln EUR galerii oraz części infrastruktury wspólnej dla wszystkich obiektów kompleksu.

Ciekawostki z placu budowy

- W najważniejszych momentach na budowie pracowało 1200 osób

- Równocześnie na placu budowy pracowało do 10 żurawi, a najwyższy z nich mierzył 65 m

- Wykopy pod fundamenty mają do 15 m – usunięto z nich 365 tys. m3 ziemi

- Ściany szczelinowe tworzące obrys galerii, wbite na głębokość do 30 m, mają długość 870 m

- Kubatura obiektu wynosi ponad 1 mln m3

- Galeria ma około 24 m wysokości, a w najwyższym punkcie mierzy blisko 32 m 

Zobacz, jak powstawała Galeria Katowicka

Zobacz fotogalerię z budowy Galerii Katowickiej