Na budowie Dworca Łódź Fabryczna wykorzystano już blisko 100 tys. m3 betonu i ponad 15 tys. ton stali. Pracuje tam obecnie około 350 osób. Zaangażowany do prac sprzęt to m.in. 6 żurawi wieżowych, 3 żurawie kołowe, 22 betonomieszarki (gruszki), 4 pompy do betonu, 8 koparek, 34 samochody samozaładowawcze.

Przygotowania do budowy tunelu kolejowego
Aktualnie trwają przygotowania do budowy tunelu, którym pociągi będą wjeżdżać do podziemnego dworca. W ciągu najbliższych dni wykonawca powinien otrzymać pozwolenie na jego budowę, a zaraz potem mają ruszyć prace. Tunel będzie budowany tak jak dworzec, czyli tzw. metodą podstropową. Zbudowane zostaną ściany szczelinowe, potem strop, a następnie przez specjalne otwory wybierana będzie ziemia.
Wykonawca przygotowuje się też do prac odwodnieniowych pod stropem dworca, by można było kopać na głębokość 16,5 m. Planuje się, że zejście pod strop rozpocznie się jeszcze w tym roku. Ziemia spod stropu ma być wybierana poprzez specjalne otwory ulokowane pod stropem.
Dworzec Łódź Fabryczna
Do lutego 2015 r. w Łodzi powstanie podziemny dworzec kolejowy Łódź Fabryczna. Inwestycja realizowana jest na terenie o powierzchni około 24 ha w centrum miasta. Trzypoziomowy dworzec będzie zasadniczą częścią tzw. węzła multimodalnego, na który oprócz peronów kolejowych złożą się m.in. przystanki autobusowe, tramwajowe i parkingi dla około tysiąca pojazdów. Tunel o długości około 1700 m będzie służył do obsługi ruchu dalekobieżnego, regionalnego i aglomeracyjnego. Koszt przedsięwzięcia to 1,75 mld zł brutto.
Za inwestycję odpowiada PKP PLK, PKP S.A. oraz miasto Łódź. Na wykonawcę wybrano konsorcjum firm Torpol, Astaldi, PBDiM i Intercor. Koszt przedsięwzięcia to 1,75 mld zł brutto.

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.