Wartownik pełni funkcje odprzężenia hydraulicznego w instalacji grzewczej, co daje w efekcie zwiększone bezpieczeństwo i odporność na korozję oraz zabezpiecza przed innymi zanieczyszczeniami w instalacji.

W skład wartownika wchodzą: separator powietrza, zwrotnica hydrauliczna, odmulnik.

Woda płynąc z kotła napotyka tu specjalną płytkę oporową, poprzez którą zachodzi proces podobny do efektu jak przy wodzie mineralnej. Proces ten prowadzi do niedosycenia wody, a odseparowany gaz odprowadzany jest w separatorze powietrza na zewnątrz. W ten sposób odpowietrza się kocioł oraz cała instalacja. Dzięki separatorowi niepotrzebne są inne zewnętrzne odpowietrzacze.

Ważną rzeczą w całym układzie jest również zwrotnica hydrauliczna oraz odmulacz. Kiedy woda spływa z układu grzewczego, zostaje spowolniona przez kolejno większe i głębsze komory osadów. Wszystkie zanieczyszczenia spadają zatem na dno wartownika, gdzie odprowadzane są do osadnika, a potem na zewnątrz poprzez zawór szlamowy.

Dokładniej rzecz ujmując, wartownik to rodzaj zespolonego separatora powietrza i gazu wraz z odmulaczem, wkładami magnetycznymi oraz posiadający (lub nie) zwrotnicę hydrauliczną. Służy do regulacji hydraulicznej obwodów grzewczych i kotła oraz do stałego odpowietrzania i odszlamiania instalacji. Wkłady magnetyczne, które łączą cząstki rdzy przyciągając je do siebie, są montowane na życzenie użytkownika.

Wartownik firmy Meibes z Leszna, to gwarancja długiej eksploatacji instalacji grzewczych. Warto zapamiętać, że prostymi sposobami możemy zadbać o układ grzewczy na lata i oszczędzić sobie skomplikowanej operacji poszukiwania zabrudzeń i zatorów w całym układzie.