Od czterech lat hiszpańska firma Sacyr rozbudowuje Kanał Panamski. Została ona wybrana na wykonawcę w drodze przetargu, w którym zaproponowała najniższą cenę. Teraz domaga się dodatkowych pieniędzy (1,6 mld USD) od inwestora – rządu Panamy, ponieważ wystąpiły niespodziewane problemy geologiczne, które znacznie podnoszą koszty inwestycji. W przypadku nieotrzymania dodatkowych środków grozi blokadą budowy.
Kanał Panamski. Fot. Jan De Nul Group
W sprawie konfliktu pomiędzy wykonawcą a inwestorem interweniuje hiszpańska minister przemysłu – Ana Pastor, która spotkała się w Panamie z prezydentem kraju – Ricardo Martinellim. W spotkaniu tym wzięli udział również przedstawiciele stron sporu.
Sacyr żąda dodatkowych pieniędzy w terminie do 20 stycznia. Jeśli tak się nie stanie, grozi wstrzymaniem robót. Panamski rząd nie chce przystać na żądania wykonawcy i oczekuje pomocy w tej sprawie od hiszpańskiego rządu. Z wypowiedzi Pastor wynika, że strony konfliktu chcą szukają porozumienia, a negocjacje mają rozpocząć się już niebawem.
Kanał Panamski
Pierwsze prace przy budowie kanału ruszyły w 1879 r. z inicjatywy Francuza, Ferdynanda de Lessepsa (twórcy Kanału sueskiego), jednak z powodu epidemii malarii i żółtej febry, która dziesiątkowała inżynierów i robotników (ponad 25 tys. ofiar), oraz wzrastających kosztów budowę wstrzymano w 1889 r. Po kilku latach Amerykanie wydzierżawili od Panamy teren pod kanał i w 1904 r. rozpoczęto prace. Projekt zmodyfikowano i zwalczono choroby wśród pracowników. Dzięki temu możliwe było ukończenie budowy w 1914 r. Od tego czasu Strefa Kanału Panamskiego znajdowała się pod jurysdykcją amerykańską, zaś teren ten przekazano Panamie dopiero w 1999 r. Po wybudowaniu kanał zyskał miano „inżynierskiego cudu XIX w.”, gdyż dzięki niemu, aby przedostać się z Atlantyku na Pacyfik, nie trzeba już było opływać całej Ameryki Południowej – taka podróż zajmowała kilka tygodni. Stanowił przykład najnowocześniejszej technologii i wygranej walki człowieka z bezwzględną naturą. Od niemal 100 lat, czyli od kiedy kanałem przepłynął pierwszy statek, jest on bardzo ważnym ogniwem handlu międzynarodowego.
Więcej w artykule pt. „Rozbudowa Kanału Panamskiego”
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.