Porządek na placu i troska o przyrodę podczas prac przygotowawczych to same korzyści. Plac budowy dostosowany do potrzeb środowiska naturalnego wpływa na lepsze otoczenie przyszłego budynku.

Istnieją proste rozwiązania, które możemy zastosować.

• Możemy z łatwością ograniczyć niszczenie gruntu, tworząc tymczasową drogę dojazdową na przyszłym podjeździe.

• Chrońmy materiały budowlane i sprzęty przed zawilgoceniem – przykryjmy je zadaszoną wiatą (ideałem byłaby wiata z materiałów odnawialnych).

• W przypadku, jeśli na placu budowy potrzebny jest węzeł betoniarski, najlepiej zabezpieczyć go porządnie, żeby mieszkanki niepotrzebnie nie zanieczyszczały gruntu.

• Warto wypożyczyć przenośną toaletę, która nie zanieczyści ziemi. Jest droższa niż postawienie tzw. wygódki, ale na pewno bardziej ekologiczna.

• Pod żadnym pozorem nie powinno się zakopywać substancji trujących. Jedynym przeznaczeniem ziemi zanieczyszczonej metalami jest wysypisko.

• Jeśli chcesz, żeby twoja działka bogata była w drzewa i krzewy zachowaj te, które rosną już teraz, w trakcie budowy. Najlepiej je osłonić, krzewy można tez zabezpieczyć tymczasową siatką.

• Dobrą praktyką jest także składowanie humusu w jednym miejscu. To tak naprawdę dobra inwestycja w przyszłość naszego ogrodu. Co ważne, pryzma humusu nie powinna przekraczać 1,5 m. Humusu nie powinniśmy także magazynować blisko ścian domu, gdyż jest to substancja biologicznie czynna, która może je zniszczyć.

Przygotowując plac budowy, nierzadko okazuje się, że niezbędna będzie wycinka drzew. Nie jest to jednak kwestia samowoli, często na przeprowadzenie tego działania potrzebujemy odpowiedniego zezwolenia. Bez zezwolenia możemy usunąć drzewka owocowe, jeśli nie widnieją w rejestrze zabytków, nie leżą w graniach parku narodowego czy rezerwatu przyrody, drzewa, które nie mają jeszcze 10 lat. Wycinka innych drzew, nawet chorych, wymaga odpowiedniego zezwolenia.

Więcej ciekawych porad znajdziesz na stronie Castorama.pl