Nowoczesny, podziemny dworzec Łódź Fabryczna ma zostać udostępniony podróżnym za rok. Prace są już bliskie ukończenia. 28 października na stację wjechał pierwszy pociąg - specjalny skład z dziennikarzami, tzw. Express Inwestycyjny.

28 października pierwszy pociąg wjechał do tunelu prowadzącego do dworca. Był to przejazd testowy specjalnego Expressu Inwestycyjnego PKP PLK. Znajdowali się w nim przedstawiciele zarówno inwestora, jak i wykonawcy oraz dziennikarze. Pociąg dojechał prawie do budowanych peronów, następnie zatrzymał się, a zaproszeni goście odbyli spacer na pozostałą część placu budowy.
Fot. Konsorcjum Torpol-Astaldi-PBDiM-Intercor
Zgodnie z zapowiedziami PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., pociągi techniczne wjadą na dworzec pod koniec tego roku, zaś udostępnienie obiektu podróżnym nastąpi jesienią 2016 r. Dworzec będzie częścią multimodalnego węzła komunikacyjnego, łączącego w centrum Łodzi kolej aglomeracyjną, komunikację miejską, dalekobieżną oraz prywatny transport samochodowy.
Tunel o długości 1,7 km
Jednym z ważniejszym elementów inwestycji jest blisko 2-kilometrowy tunel prowadzący od ul. Niciarnianej do nowo budowanej stacji - jest on już gotowy w 90%. Obecnie wykonawca przygotowuje się do montażu urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Z uwagi na warunki geologiczne terenu i obecność wód podziemnych, budowa tunelu była dużym wyzwaniem. Grubość zewnętrznych ścian tunelu przekracza 1 m, zaś płyty górnej - nawet 2,5 m.
Nowa stacja jest zwieńczona szklaną kopułą. Aktualnie trwają prace przy montażu szklanej fasady i lunet dachowych.
W położonej 16,5 m pod ziemią hali głównej stacji nadal trwają prace przy torach, montaż instalacji odwodnieniowej, wentylacyjnej i przeciwpożarowej.
Jeden z najnowocześniejszych dworców w Europie
Dworzec Łódź Fabryczna to jeden z najnowocześniejszych dworców kolejowych w Europie. Nowa stacja będzie w stanie odprawić 20-krotnie więcej pasażerów niż obecnie. Nowy trzypoziomowy dworzec będzie kluczowym elementem Nowego Centrum Łodzi. Na drugim poziomie, ulokowanym 16,5 m pod ziemią, znajdzie się stacja kolejowa z czterema peronami i ośmioma torami. Całkowita powierzchnia płyty w obszarze stacji i parkingu będzie miała powierzchnię około 65 tys. m2.
Wartość całego projektu to 1,75 mld zł. Inwestycja jest realizowana przez konsorcjum Torpol, Astaldi, Intercor oraz Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów.
Więcej o dworcu Łódź Fabryczna w temacie specjalnym

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.