Kodeks, nad którym pracuje resort budownictwa, ma w całości zastąpić Prawo budowlane. Jakie zmiany czekają inwestorów?
Fot. Minister Andrzej Adamczyk i wiceminister Tomasz Żuchowski prezentowali kodeks urbanistyczno-budowlany /Fot. MIiB
Minister budownictwa Andrzej Adamczyk podczas konwentu powiatów woj. małopolskiego i śląskiego, który odbywał się w dniach 16-17 września 2016 r. w Tomaszowicach, zapowiedział, że jeszcze we wrześniu br. nowy kodeks urbanistyczno-budowlany trafi do konsultacji społecznych.
Dokument ma na celu przywrócenie efektywnego prowadzenia polityki przestrzennej, usprawnienie procesu inwestycyjno-budowlanego oraz efektywne lokalizowanie i realizacja inwestycji publicznych. Zgodnie z informacjami resortu budownictwa w kodeksie wprowadzono kategorie dotyczące różnych inwestycji. W zależności od ich rodzaju będzie stosowany odpowiedni proces dochodzenia do pozwolenia na budowę albo do momentu, w którym będzie można zgodnie z prawem rozpocząć budowę.
Nowy dokument zastąpi w całości ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, ustawę Prawo budowlane oraz wszystkie „specustawy”.
Dzisiaj przepisy regulujące proces budowlany są rozproszone w wielu aktach prawnych, są różnie interpretowane, co powoduje, że inwestor bardzo często ma problem, żeby je zrozumieć i właściwie stosować. Kodeks, składający się z sześciu ksiąg, to pewna całość, która zawiera rozwiązania z zakresu prawa budowlanego, gospodarki nieruchomościami i innych uregulowań, które dzisiaj regulują sprawy inwestycji drogowych czy kolejowych. Po przyjęciu kodeksu proces inwestycyjny będzie jasny, klarowny i sprawniej będzie można budować – tłumaczył Andrzej Adamczyk.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.