27 września 2016 r. Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia Narodowego Programu Mieszkaniowego (NPM), czyli kompleksowego programu skierowanego do Polaków, którzy borykają się z problemem braku samodzielnego mieszkania. 

NPM będzie opierał się na czterech filarach. Pierwszy z nich: „Mieszkanie dostępne zakłada zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem z opcją dochodzenia do własności. Lokale włączone do programu mają powstawać m.in. na gruntach Skarbu Państwa. Średni czynsz (bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów) w mieszkaniu na wynajem wyniesie od 10 do 20 zł za metr kwadratowy, czyli będą to lokale dostępne cenowo. W opcji najmu z docelowym wykupem mieszkania stawka czynszu ma wynieść około 12-24 zł za metr kwadratowy. Preferowane będą rodziny wielodzietne i rodziny o niskich dochodach, ale prawo ubiegania się o najem będą mieli wszyscy obywatele – czytamy w komunikacie resortu budownictwa. 

Kolejne filary wymienione w założeniach NPM to: „Finansowanie stabilne i efektywne”, „Warunki zamieszkania: nowoczesne, oszczędne i bezpieczne” oraz „Dobre prawo”. W ramach realizacji ostatniego z nich ma powstać nowy Kodeks urbanistyczno-budowlany.

Organ doradczy 

Wśród planów rządów wobec polityki mieszkaniowej wymienić należy powołanie Krajowej Rady Mieszkaniowej. Będzie to organ doradczo-oceniającego działający przy Kancelarii Premiera, który utworzą eksperci specjalizujący się w tematyce mieszkaniowej, w tym osoby wyznaczone przez instytucje pozarządowe

Czytaj także: "Niebawem będzie gotowy kodeks urbanistyczno-budowlany"