Skarb Państwa oraz spółki, które uczestniczyły w budowie Stadionu Narodowego w Warszawie, zrzekły się wobec spółki PBG SA na zasadzie wzajemności wszelkich roszczeń związanych z budową Stadionu Narodowego w Warszawie wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

Historia budowy Stadionu Narodowego

Przetarg na budowę Stadionu Narodowego rozstrzygnięto 15 kwietnia 2009 r. Zwycięskie Konsorcjum firm Alpine Bau Deutschland AG, Alpine Bau GmbH i ALPINE Construction Polska sp. z o.o. Hydrobudowa Polska SA i PBG SA podpisało umowę 4 maja 2009 r. Pierwotny termin zakończenia budowy określony został na 4 maja 2011 r. Termin ten został przesunięty na koniec kwietnia 2012 r., jednak wtedy określono, że większość prac musi zostać ukończona w listopadzie 2011 r. – w kwietniu miała być gotowa murawa i obiekty dodatkowe. Zgodnie z harmonogramem końcem listopada 2011 r. odbył się odbiór zasadniczej części budowy. Komisja potwierdziła, że roboty budowlane, montażowe i instalacyjne związane z budową Stadionu Narodowego wraz z infrastrukturą towarzyszącą zostały wykonane zgodnie z dokumentacją techniczną, zgodnie z pozwoleniem na budowę oraz zgodnie z postanowieniami umowy – czytamy w komunikacie PBG SA.

29 listopada 2011 r. podpisano Protokół Odbioru Końcowego, a dzień później Narodowe Centrum Sportu wystąpiło do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Warszawie z wnioskiem o pozwolenie na użytkowanie, które wydane zostało 15 grudnia 2011 r.

21 grudnia 2011 r., a więc 6 dni po wydaniu przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego decyzji o pozwoleniu na częściowe użytkowanie Stadionu Narodowego, w piśmie skierowanym do Wykonawcy członkowie ówczesnego zarządu NCS stwierdzili, że Protokół Odbioru Końcowego w rzeczywistości nie został podpisany przez Zamawiającego i stanowi on jedynie parafowany projekt, który nie może zostać zaakceptowany – podało PBG SA.