Zakup nieruchomości zawsze jest poważną inwestycją. Niezależnie od tego, czy będzie to mieszkanie, dom, działka budowlana, czy lokal przeznaczony do użytku komercyjnego, zawsze oznacza to sporą inwestycję. Nic więc dziwnego, że nabywca często starannie przygląda się stanowi technicznemu budynku lub infrastrukturze znajdującej się na działce. Niestety, nie każdy pamięta, że warto sprawdzić również sytuację prawną.
Fot. Fotolia
Łatwo wpaść w problemy
Jeżeli zbagatelizujesz kontrolę sytuacji prawnej danej nieruchomości, może się okazać, że jej zakup to dopiero początek dużych wydatków – zdarza się bowiem, że jest ona obciążona hipoteką. Nie jest to jednak jedyny potencjalny problem. Bywają sytuacje, w których transakcja okazuje się nieważna albo i takie, w których prawo do dysponowania działką lub lokalem jest mniej lub bardziej ograniczone.
Co należy sprawdzić?
Istnieją dwa źródła, na które warto zwrócić uwagę w trakcie nabywania nieruchomości. Jedno to księga wieczysta, drugim jest plan zagospodarowania przestrzennego.
Z miejscowym planem zagospodarowania można zapoznać się w urzędzie gminy. Warto to zrobić, ponieważ może się okazać, że w bezpośrednim sąsiedztwie może powstać na przykład zakład przemysłowy. Bywa też, że ze względu na zapisy uwzględnione w planie, ograniczone zostaną możliwe formy zabudowy na własnej działce.
Księga wieczysta – źródło kluczowych informacji
Niezależnie od planu zagospodarowania przestrzennego, należy sprawdzić także księgę wieczystą – i to najlepiej w pierwszej kolejności. Właśnie w niej znajdziesz kluczowe dane dotyczące stanu prawnego samej nieruchomości.
Wśród informacji, które wyczytasz w tym dokumencie znajduje się wpis o tym, kto jest właścicielem mieszkania, domu, lokalu lub działki. Zwróć uwagę nie tylko na to, czy jest nim twój kontrahent, lecz również na to, czy nie widnieją tam nazwiska współwłaścicieli.
To jednak nie jedyna rzecz, którą należy skontrolować. Zwróć uwagę, czy księga wieczysta nie wspomina o obciążeniach hipotecznych, które w oczywisty sposób mogą stanowić poważny problem ze strony wierzycieli.
Inną potencjalną niedogodnością mogą być zapisy wymuszające zgodę na postawienie na działce np. słupa energetycznego. Jest to tzw. służebność przesyłu. Oprócz niej w księdze wieczystej mogą się jednak pojawić także zapisy o służebności gruntowej, w związku z którą inne osoby zyskują prawo np. do swobodnego przechodzenia przez twoją działkę lub wręcz do korzystania z niektórych jej fragmentów.
Jak dotrzeć do księgi wieczystej?
W dotarciu do księgi wieczystej mogą pomóc różne instytucje, między innymi Sądy Rejonowe, czy Powiatowe Ośrodki Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Wiele cennych informacji na ten temat można znaleźć w serwisie internetowym www.ksiegi-wieczyste.org. Stronę tą warto odwiedzić także w celu zapoznania się z poradnikami na temat tego, na co jeszcze warto zwrócić uwagę w trakcie badania zawartości ksiąg wieczystych oraz na potencjalne pułapki, na jakie można trafić w trakcie nabywania nieruchomości. Dodatkowo znajdują się tam też informacje, w jaki sposób można dokonać wpisów lub wykreśleń w poszczególnych działach ksiąg.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.