Konstrukcje stalowe to popularne rozwiązanie. Hala stalowa to właściwe rozwiązanie dla tych, którzy oczekują szybkiej i wysokojakościowej realizacji dla swojego biznesu. Mają one szerokie zastosowanie w obiektach różnego przeznaczenia. Dlaczego hale stalowe są w Polsce najpopularniejszymi konstrukcjami przeznaczonymi na obiekty przemysłowe?
Fot. Konstrukcje stalowe Commons.wikimedia/Karlin Hall Economia, by RBTA
Krótki termin budowy i możliwość szybkiej rozbudowy to główne czynniki, dzięki którym hale stalowe cieszą się taką popularnością, niezależnie od rodzaju jej przeznaczenia. Hale w konstrukcji stalowej znajdują zastosowanie w różnorodnych branżach przemysłu, rolnictwie a także obiektach użyteczności publicznej. Na rynku dominują dwa typy hal.
Hale stalowe z płyt warstwowych
Inwestorzy podczas wyboru komponentów kierują się ekonomiką ich eksploatacji.
Rodzaj pokrycia dachu i ścian oraz ich izolacji należy dostosować do charakteru działalności. Może ograniczyć liczbę wydatków na utrzymanie wymaganych warunków wewnątrz hali, szczególnie zimą. Dodatkowym plusem są niskie koszty wynikające z prostego montażu (proste narzędzia) i szybkości powstawania hali (wielkość płyt).
Za zastosowaniem tego rozwiązania przemawia sama konstrukcja płyt warstwowych. Blacha stalowa uzupełniana jest o rdzeń o charakterze izolacyjnym. Wykonana jest zazwyczaj z obustronnie ocynkowanej blachy odpornej na korozję i ograniczonej powłokami ochronnymi. Rdzeń dobierany jest wedle preferencji klienta – z wełny mineralnej, styropianu lub pianek: poliizocyjanurowej (PIR) oraz poliuretanowej (PUR). Istnieje też możliwość zastosowania płyt ze stali nierdzewnej do hal o wyższych wymaganiach sanitarnych i mających kontakt z żywnością. Wykorzystuje się wtedy płyty z większą odpornością na ścieranie, które z łatwością można czyścić ciśnieniowo, z zastosowaniem większej ilości środków chemicznych.
Konstrukcje stalowe z profili zamkniętych
Profile stalowe stosowane są w konstrukcjach drugorzędnych. Ich podstawowa wersja wykorzystywana jest przede wszystkim w halach produkcyjnych. W razie potrzeby można również zlecić przygotowanie na zamówienie profili niestandardowych.
Kształtowniki zamknięte wykorzystuje się w projektach maszynowych i budowlanych o wysokich wymaganiach wytrzymałościowych i dużej precyzji wykonania. Ze względu na charakterystykę nośności powstającego obiektu należy wybrać pomiędzy profilami giętymi na zimno (mniejsze konstrukcje) a walcowanymi na gorąco (dla dużych hal stalowych).
Zastosowanie profili zamkniętych:
- w konstrukcjach drugorzędnych ścian,
- w konstrukcjach dachów do oparcia obudowy,
- bramy i ogrodzenia,
- konstrukcje ramowe.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.