Plac Centralny w Warszawie

Zadaniem architektów było zaprojektowanie fragmentu pl. Defilad między ul. Marszałkowską a głównym wejściem do Pałacu Kultury i Nauki (w regulaminie konkursu przestrzeń ta nazwana została placem Centralnym). Startujące w konkursie zespoły projektowe miały uwzględnić w szkicach i wizualizacjach budynki TR Warszawa (Teatru Rozmaitości) oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które mają powstać w pierzei północnej placu.
Komisja konkursowa postanowiła nagrodzić pięć równorzędnych prac. Nad projektami będą teraz debatować mieszkańcy.

Wybraliśmy pięć prac, w których dostrzegamy ogromny potencjał, ale nie uważamy, że są to projekty skończone, to są pewne ramy, podstawy do dalszej dyskusji. Bardzo zachęcam do udziału w konsultacjach społecznych, głos mieszkańców ma nadać ostateczną formę tej przestrzeni – mówiła Marlena Happach, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.

Konsultacje, które ruszyły 6 listopada, potrwają do 29 listopada br. Odbywają się w formie elektronicznej, ale same projekty mieszkańcy Warszawy mogą obejrzeć także „na żywo”. Nagrodzone prace dostępne są na płycie głównej pl. Defilad od 6 listopada do 8 grudnia br., a pozostałe nadesłane projekty można zobaczyć w Pałacu Kultury i Nauki (Sala Kruczkowskiego) od 6 do 16 listopada br. Ostateczny projekt nowego placu ma powstać w I kwartale 2018 r.

Samospalenie na pl. Defilad

Jak podkreśla Ewa Malinowska-Grupińska, w finalnym projekcie placu uwzględniona zostanie historia tego miejsca, także – najnowsza. Przewodnicząca Rady Miasta nawiązała tym samym do tragicznego wydarzenia, jakie miało miejsce w październiku br., gdy na pl. Defilad doszło do aktu demonstracyjnego samospalenia.

Okoliczności te mocno wpłynęły na dyskusje sądu konkursowego. Nie możemy i nie chcemy być obojętni wobec tego, co się wydarzyło. Symbolika tego miejsca zmieniła się bezpowrotnie. Otwarta formuła konkursu i kontynuacja dyskusji, jaka nas czeka, daje szansę wyłonienia projektu zagospodarowania przestrzeni w stronę docelowego rozwiązania. Liczymy na to, że dyskusja przyniesie odpowiedź również na to, w jaki sposób uwzględnić tę tragiczną historię – czytamy w oświadczeniu sądu konkursowego.

Pałac Kultury i Nauki - przebudowa placu

Przebudowa śródmiejskiego placu to większa inwestycja miasta. Od ubiegłego roku trwają tam prace nad budową parkingu podziemnego. W związku z tym z pl. Defilad zniknie prawdopodobnie parking dla autobusów. Oba przedsięwzięcia mają skorzystać z jednego pozwolenia na budowę (to nie zostało jeszcze wydane), ale prace nad przebudową placu znajdują się na liście zadań do wykonania na drugim planie. Czas realizacji samego placu będzie uzależniony od tempa realizacji parkingu – powiedział wiceprezydent miasta Michał Olszewski.

Plac Defilad to jedno z centralnych miejsc na mapie Warszawy. Usytuowany w dzielnicy Śródmieście, pomiędzy ulicami Marszałkowską, Świętokrzyską, Emilii Plater oraz Alejami Jerozolimskimi plac powstał w 1955 r. Jego centralnym obiektem jest Pałac Kultury i Nauki, w którym urzęduje m.in. Rada m. st. Warszawy. W okresie Polski Ludowej odbywały się na nim uroczystości państwowe, w tym marsze i wielkie defilady. Z uwagi na fakt, iż w ostatnich latach plac stracił na znaczeniu i stał się miejscem dla obiektów o charakterze tymczasowym lub organizacji imprez rozrywkowych, władze stolicy zdecydowały o przebudowie i nowym zagospodarowaniu terenu.

Nowy pl. Defilad w Warszawie [wizualizacje]

Zobacz także: 66 lat pierwszej Warszawy M20 FSO [ZDJĘCIA ARCHIWALNE]