Każdy właściciel zakładu przemysłowego ma obowiązek w należyty sposób magazynować i ewidencjonować wytwarzane odpady, zanim trafią do utylizacji. Jego postępowanie w tym zakresie dokładnie określa polskie ustawodawstwo. Co powinien zrobić, o co zadbać i czego dopilnować?
Fot. pixabay.com
Zasady postępowania z odpadami przemysłowymi
1. Odpady należy magazynować w wyznaczonych do tego miejscach i odpowiednich pojemnikach np. w szczelnie zamykanych kontenerach. Jeżeli są to substancje niebezpieczne, powinno się przy tym zachować szczególną ostrożność i dopilnować, by nie przedostały się do środowiska.
2. Odpady trzeba segregować i ewidencjonować, korzystając z karty przekazania odpadów (dotyczy przedsiębiorstw wytwarzających rocznie nie więcej niż 100 kg odpadów niebezpiecznych i do 5 ton innych, niestanowiących odpadów komunalnych) lub karty ewidencji odpadów, w zależności od tego, czy firma oprócz składowania zajmuje się też ich unieszkodliwianiem, czy zleca je firmie zewnętrznej. Chyba że ich ilość jest niewielka i zalicza się do określonej grupy wyjątków – wtedy nie ma konieczności prowadzenia ewidencji.
3. Odpady przechowuje się do czasu, aż ich ilość osiągnie wagę transportową. Następnie umawia się termin odbioru z przewoźnikiem, który dostarczy je do skupu złomu lub kontaktuje się bezpośrednio z firmą zajmującą się ich przetwarzaniem, by się po nie zjawiła.
4. Właściciele przedsiębiorstw, którzy nie uzyskali pozwolenia na recykling lub nie mogą unieszkodliwiać odpadów na miejscu, zobowiązani są podpisać umowę z firmą specjalizującą się w tego typu działaniach. Powinna ona dysponować własną flotą samochodów przystosowanych do przewozu produktów niebezpiecznych, a na miejsce odbioru oddelegować przeszkolonego pracownika, żeby zagwarantować ich przekazanie w bezpiecznych warunkach. Co ważne, firma przejmująca od zakładu odpady, bierze za nie pełną odpowiedzialność i to ona ponosi konsekwencje za niedopełnienie jakichkolwiek aspektów związanych z ich późniejszym zagospodarowaniem.
5. Osoba zarządzająca zakładem ma za zadanie nie tylko regularnie wywozić odpady, ale także wdrażać rozwiązania zmierzające do ograniczenia ich ilości, co pozytywnie odbija się na stanie środowiska. Przez wprowadzanie ulepszeń i modyfikacji może zmniejszyć ich produkcję, a oddając np. złom miedzi czy aluminium do ponownego przetworzenia, zredukować wydobycie złóż.
Każde zaniedbanie przedsiębiorcy dotyczące gospodarki odpadami wiąże się z surowymi karami. Za złamanie prawa lub niedopełnienie obowiązków grozi grzywna, a w poważnych przypadkach nawet wyrok więzienia. Konieczne jest zatem monitorowanie bieżących zmian w ustawodawstwie i należyte wywiązywanie się z ze swoich zadań.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.