• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Remont iglicy PKiN: poszukiwani spawacze-alpiniści

Opublikowano: 06-02-2018 Źródło: PKiN, Radio Plus

Trwa przetarg na opracowanie projektu budowlanego remontu iglicy Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie (PKiN): badania wykazały, że blacha jest o 2 mm cieńsza, niż była kilkanaście lat temu. To efekt korozji – rdza ma od 2 do 6 mm. Termin wykonania zadania to 30 kwietnia br.


Remont iglicy PKiN: poszukiwani spawacze-alpiniści. Fot. PKiN/Facebook Remont iglicy PKiN: poszukiwani spawacze-alpiniści. Fot. PKiN/Facebook

Ekspertyzę stanu technicznego iglicy wykonał Instytut Techniki Budowlanej. Jak napisano, konstrukcja iglicy uległa osłabieniu wskutek występowania wżerów korozyjnych. Zmierzone od strony zewnętrznej i wewnętrznej w większości zawierały się w przedziale od 2 mm do 4 mm, ale zdarzały się przypadki o głębokości do 6 mm.

Ponadto m.in. w otoczeniu wycięć w dolnych częściach stożka ściętego, stanowiącego obudowę spodniej części dolnej kuli, skorodowane są drugorzędne elementy stalowe, które powinny wzmacniać elementy tej obudowy.

W ekspertyzie zaznaczono, że przekroczone są wartości dopuszczalnych przemieszczeń poziomych iglicy o około 13 %.

Iglicę remontowano w 1992 i 1994 r. Jak przypomniało Radio Plus, przy ostatnim remoncie użyty był helikopter Mi-17. Osadzenie prętu o średnicy 19 cm w otwór o średnicy 24 cm trwało kilka godzin. Tym jednak razem helikopter nie będzie potrzebny. Prace mają wykonać spawacze z uprawnieniami alpinistycznymi.

PKiN oddano do użytku w 1995 r. Jest obecnie najwyższym budynkiem w Polsce. Ma 46 kondygnacji, w tym dwie podziemne. Wysokość pczątkowo wynosiła 230,68 m, ale w 1994 r. do iglicy dodano wspornik antenowy, co spowodowało zmianę do 237 m.

Fot. PKiN/Facebook Fot. PKiN/Facebook

Najwyższy budynek w Europie to Lakhta Center, który powstaje w Sankt Petersburgu. Na szczycie tego obiektu zamontowano już iglicę, tym samym osiągnięta została docelowa wysokość 462 m.

Do tej pory najwyższa w Europie była moskiewska Wieża Federacji, która ma 374 m. Z kolei, najwyższy budynek w Unii Europejskiej powstaje w Warszawie. Varso Tower będzie mieć 310 m wysokości – o 4 cm więcej niż londyński The Shard.


A najwyższy budynek na świecie to Burdż Chalifa w Dubaju, ma niecałe 830 m, przy czym także w tym mieście powstaje kolos, który ma mieć nawet 1300 m wysokości!

Zobacz także: Głębokie fundamentowanie na budowie najwyższego budynku na świecie

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia