Wiele osób korzysta z możliwości dobrych połączeń samochodowych oraz lotniczych podróżując po świecie. Coraz częściej są to nie tylko wyjazdy wakacyjne, ale również zarobkowe. Zdarza się, że pracujemy za granicą – w różnych krajach. Warto zastanowić się czy i kiedy mamy jakieś zobowiązania wobec krajowych organów podatkowych oraz jakie są najważniejsze uregulowania dotyczące rozliczania dochodów z zagranicy.
Fot. Fotolia
Obowiązek podatkowy – nieograniczony lub ograniczony
Jednym z kluczowych zagadnień, które regulują zakres odpowiedzialności wobec polskiego fiskusa jest definicja rezydencji podatkowej. Według ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy zobowiązani są do nieograniczonego lub ograniczonego obowiązku podatkowego wobec polskich organów skarbowych. W uproszczeniu, nieograniczony obowiązek podatkowy dotyczy osób fizycznych, z miejscem zamieszkania w Polsce, bez względu na to gdzie osiągają przychody. Ograniczony obowiązek podatkowy dotyczy natomiast osób fizycznych, które nie mają miejsca zamieszkania w Polsce, ale tutaj osiągają przychody. Miejsce zamieszkania stosowane w ustawie nie koniecznie pokrywa się jednak z potocznym rozumieniem tego słowa.
Rezydencja podatkowa, a miejsce zamieszkania
Za osobę fizyczną, która posiada zamieszkanie w Polsce należy uznać podmiot, który posiada na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych lub przebywa tutaj dłużej niż 183 dni w roku podatkowym. O ile kryterium czasu przebywania na terenie kraju nie pozostawia wiele wątpliwości, to jednak określenie centrum interesów może przysparzać problemy. Zgodnie z doktryną i orzecznictwem, centrum interesów jest kryterium ocennym i w każdym przypadku może być inne. Pozostają jednak pewnie wytyczne w jaki sposób należy oceniać jego położenie i są to przede wszystkim: ocena więzi rodzinnych, towarzyskich, zatrudnienia, działalności politycznej, kulturalnej, gospodarczej, zarządzanie mieniem itp.
Zobowiązania podatkowe
Generalnie jak widać, może więc okazać się, że pomimo tego, że przychody są generowane, czy uzyskiwane za granicą polski, podatnik powinien zgłaszać je i opłacać odpowiednie składki również w Polsce. W celu uniknięcia sytuacji gdzie musiałby on zapłacić podatek w dwóch krajach Polska podpisała szereg umów międzynarodowych o tak zwanym unikaniu podwójnego opodatkowania. Z zasad ustalonych z konkretnym krajem wynika, jaki wpływ / znaczenie mają przychody z danego państwa dla Polskiej skarbówki – i to w nich należy szukać odpowiedzi dla każdego państwa oddzielnie.
Podsumowanie i rekomendacje
Pracując za granicą i osiągając tam dochody podatnik nie może wychodzić z prostego założenia, że te środki w żaden sposób nie są pod kontrolą polskiego fiskusa. Może bowiem okazać się, że w związku z dochodami z zagranicy ma on po pierwsze obowiązek deklaracyjny, po drugie przychody zagraniczne mogą wpływać na inne zobowiązania w Polsce, a po trzecie zaś - mogą one nawet rodzić obowiązek podatkowy wprost. Zawsze więc należy sprawdzić aktualne uregulowania kraju pracy, Polski, oraz regulacje międzynarodowe łączące te państwa.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.