Do tej pory przeprowadzone badania objęły około 300 budynków wielkopłytowych. Jak poinformowało nas biuro prasowe MIR, wyniki pozwoliły wstępnie stwierdzić, że stan techniczny nie wskazuje na zagrożenie trwałości tych budynków. 

W obiektach z wielkiej płyty mieszka co piąty Polak. Najwięcej tego typu budynków powstawało w latach 70.i 80. XX w.

W ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań nie określono warunku dotyczącego technologii budowy budynku zamieszkałego przez respondenta, wobec czego nie posiadamy aktualnych statystyk dotyczących liczby osób zamieszkujących w budynkach z tzw. wielkiej płyty. Na podstawie m.in. statystyk z lat 19611989 można szacunkowo określić, że w budynkach z wielkiej płyty mieszka około 7,8 mln osób, a więc około 20% populacji – twierdzi resort.


W tym roku ITB ma opracować ogólnodostępne dla zarządców budynków wielkopłytowych zalecenia dotyczące ich diagnostyki, z określeniem procedur i działań technicznych, jakie powinny być wykonane podczas obowiązkowych przeglądów okresowych i doraźnych – poinformowało nas ministerstwo. 

W zeszłym roku w rozmowie z naszym serwisem Paweł Łukaszewski, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Poznaniu, tłumaczył, że najsłabszymi punktami obiektów z wielkiej płyty są przede wszystkim: instalacje, współczynnik przenikania ciepła, kiepska izolacyjność przegród czy akustyka.

Ale te mankamenty w trakcie eksploatacji wielu takich obiektów zostały zniwelowane. W budynkach z wielkiej płyty poprawiły się: izolacyjność, pierwotne wskaźniki dotyczące przenikania ciepła, mówiąc językiem bardziej przystępnym – uciekania ciepła przez przegrody, dlatego że wiele z nich jest modernizowanych. Likwidowane są też piony zsypowe, czyli miejsca słabe. Do tego wymienia się instalacje elektryczne – te pierwotne zamieniane są na nowoczesne, bo przecież liczba odbiorników w mieszkaniach znacznie się zwiększyła – wyjaśniał.

Jak dodał Paweł Łukaszewski, przy odpowiedniej eksploatacji i utrzymaniu bloki z wielkiej płyty mogą stać 100-120 lat.

Przeczytaj także: Wielka płyta może stać ponad 100 lat [wywiad]