Od 2016 r. na rynku mieszkaniowym możemy obserwować znaczne ożywienie – zwłaszcza w największych miastach w Polsce. Wzrastająca podaż będąca odpowiedzią na wysoki popyt przekracza obecnie historyczne granice ustanowione przez poprzedni system. Sprzedaż mieszkań wraz ze stabilną sytuacją na rynku kredytowym wskazuje, iż Polacy coraz częściej angażują własne środki.

Charakterystyczną cechą rynku mieszkaniowego jest dość nieprzewidywalna liczba mieszkań wybudowanych i niesprzedanych. Zasób ten wynika ze zmiennego popytu oraz długich okresów budowy inwestycji, co utrudnia, a często wręcz uniemożliwia, dopasowanie podaży do obecnego popytu. W przypadku wysokiego współczynnika liczby niesprzedanych i wybudowanych mieszkań, ceny na rynku nieruchomości maleją lub stoją w miejscu. W przypadku odwrotnej sytuacji ceny zaczynają rosnąć, a deweloperzy rozpoczynają pracę nad kolejnymi inwestycjami.

Jednym z ważniejszych wskaźników sektorowych na rynku są ceny nieruchomości, które identyfikują efektywność ekonomiczną oraz umożliwiają kreowanie innych mierników służących ocenie sytuacji rynku mieszkaniowego.

O ile w 2016 r. ceny za mkw. mieszkań ofertowych oraz transakcyjnych na rynkach pierwotnych i wtórnych w największych miastach w Polsce były ustabilizowane, o tyle wraz z biegiem kolejnych lat mogliśmy zaobserwować powolny wzrost cen mkw. Wśród ogólnej stabilnej i metodycznej tendencji wzrostowej mogliśmy obserwować nieznaczny spadek średnich cen RPT mkw. w Warszawie, który powiązany był z okresowym większym zainteresowaniem lokalami o niższej wartości. Niemniej jednak mogliśmy również obserwować wzrost cen lokali oferowanych w lepszej lokalizacji – w centrach miast lub w okolicach terenów zielonych. Przykładem reprezentującym wzrost cen w ramach atrakcyjnej lokalizacji mogą być Apartamenty Park Lane umiejscowione w bezpośrednim otoczeniu Parku Łazienkowskiego w Warszawie.

Wysoki popyt na rynku mieszkaniowym ma kluczowy wpływ na sytuację firm deweloperskich. Szacowany udział w zyskach w cenie za mkw. mieszkań deweloperskich nieznacznie spadł, jednakże ze względu na wzrost terenów budowlanych – zwłaszcza w centrach miast – udział ten wciąż pozostaje na przyzwoicie wysokim poziomie.

Deweloperzy od 2016 r. uruchamiają coraz więcej projektów. Warto nadmienić, że produkcja mieszkań finansowana jest w głównej mierze przez kapitał własny i papiery dłużne firm deweloperskich, które oferują odpowiednio dopasowane lokale do popytu. Na rynku wciąż dominują mieszkania o stosunkowo niewielkim metrażu, które są łatwo dostępne dla standardowego klienta konsumpcyjnego. Niemniej jednak możemy obserwować także coraz intensywniejszy wzrost rynku nieruchomości premium, który napędzany jest przez potrzeby bogacącej się grupy bogatych Polaków oraz zagranicznych inwestorów.