Rynek wtórny oferuje swoim potencjalnym nabywcom wiele interesujących i opłacalnych rozwiązań. Mieszkania mają wysoką jakość nie tylko architektoniczną, ale i wykończeniową. Dzięki temu mogą służyć jako własne lokum, ale także lokal przygotowany pod wynajem.
Fot. Adobe Stock
Zakup nieruchomości to poważna decyzja. Mieszkanie dla wielu nabywców jest długoterminową, przemyślaną i zaplanowaną kwestią. Dlatego przed podjęciem tego kroku należy dobrze przyjrzeć się własnym możliwościom finansowym oraz potrzebom lokalowym. W przypadku źle wybranej nieruchomości można ją sprzedać, lecz wymaga to dobrej znajomości dokumentów.
Dlaczego warto zainwestować w rynek wtórny?
W ogólnym rozliczeniu zdecydowanie więcej osób woli postawić na nieruchomości z rynku pierwotnego. Jednak mieszkania z rynku wtórnego mają swój urok. Dla większości osób są to lokale z duszą, historią i o dużym metrażu, w znaczniej bardziej przystępnej cenie niż nowe. Pomimo iż wymagają często generalnego remontu, są atrakcyjną konkurencją dla nowoczesnego budownictwa.
Mieszkania z rynku wtórnego są budowane z trwalszych, wielowiekowych materiałów, które zabezpieczają nieruchomość na lata. Przy wyborze takiego rozwiązania warto pamiętać, aby dokładnie przyjrzeć się wszelkiej dokumentacji oraz stanowi technicznemu budynku, w którym ma zostać wykupiony lokal.
Bezpieczny zakup na rynku wtórnym
Na pierwszy rzut oka nabywca zwraca uwagę na metraż, ułożenie mieszkania, lokalizację, stan wykończenia oraz to, co ujrzy z okna zaraz po przebudzeniu. Poza tym należy jeszcze pamiętać o tym, aby sprawdzić historię mieszkania – zwłaszcza remonty i problemy związane z kwestiami architektonicznymi.
Równie istotny jest stan techniczny instalacji oraz jej umiejscowienie w nieruchomości, którą nabywca jest zainteresowany. Nie można zapomnieć o zwróceniu uwagi na kondycję podłogi, okien oraz drzwi. Podobnie jest ze ścianami oraz ich stanem i jakością nałożonej na nich farby. Wszelkie ubytki, miejsca, gdzie pojawia się wilgoć oraz długotrwałe zaniedbanie warunków higienicznych (np. kurz i brud) w mieszkaniu są doskonałymi warunkami do rozwoju bakterii, insektów i drobnoustrojów.
Czemu jeszcze warto się przyjrzeć?
Stan samego mieszkania może nie odzwierciedlać problemów związanych z kondycją całego budynku. Na początek należy przyjrzeć się klatce schodowej, elewacji, ociepleniu, ale również dopytać o kwestie chociażby dachu. Wysoka jakość obiektu mieszkalnego gwarantuje, że nabywca szybko nie będzie zmuszony wykonywać prac remontowych, a co za tym idzie – obniży koszty związane z odnawianiem lokalu.
Warto pamiętać także o tym, że w przypadku spółdzielni lokatorzy mogą mieć ograniczony wpływ na decyzje zarządzających. Znacznie większa swobodę daje wspólnota mieszkaniowa, gdzie właściciele współdecydują o dobru mieszkańców. Należy również zorientować się, czy osoby zarządzające dbają o potrzeby oraz komfort lokatorów.
Jeśli boisz się ryzykować, możesz kupić mieszkanie bezpośrednio u dewelopera. O różnicy między rynkiem wtórnym a zakupem od dewelopera przeczytasz cordiapolska.pl/blog/2018/02/01/mieszkanie-dewelopera-rynku-wtornego-porownaj-znajdziesz-nowych-mieszkaniach-a-czego-bylo-starych/
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.