Coraz częściej spotykamy się z określeniem „inteligentny dom”. Co się za tym kryje? Przede wszystkim wygoda, ale także możliwość nadzoru nad domem podczas nieobecności oraz spore oszczędności w kosztach eksploatacji.
Fot. Dom.pl
Centralne sterowanie budynkiem
Systemy centralnego sterowania budynkiem już kilkanaście lat temu znalazły zastosowanie w biurowcach, ostatnio coraz częściej wykorzystywane są w budownictwie jednorodzinnym. Wpływ na to ma kilka czynników:
-
lubimy różne technologiczne nowinki,
-
możliwość dostosowania funkcjonowania różnych urządzeń do trybu życia domowników,
-
możliwość nadzorowania domu podczas nieobecności,
-
dostosowanie zużycia energii do potrzeb.
Jak przypominają nam eksperci z Dom.pl, istotą inteligentnego domu jest podłączenie wszystkich domowych urządzeń za pomocą sterowników i detektorów w jeden system centralnie zarządzany. Dzięki temu można zarządzać domem za pomocą komputera lub telefonu komórkowego z dowolnego miejsca na świecie. Nie trzeba się już martwić, że podczas wyjazdu jakiś intruz wtargnie do domu.
Sterowanie ogrzewaniem
To najpopularniejsze z rozwiązań. Od dawna w domach stosowane są termostaty regulujące temperaturę w pomieszczeniach. W przypadku bardziej zaawansowanych rozwiązań w inteligentnych domach istnieje możliwość zaprogramowania różnych temperatur dla poszczególnych pomieszczeń, dodatkowo system ma zdolność reagowania na obecność domowników lub jej brak. Dzięki temu można uzyskać znacznie mniejsze zużycie energii i mniejsze kwoty na rachunkach. Na podobnych zasadach opiera się sterowanie klimatyzacją.
Źródło: Dom.pl
Sterowanie oświetleniem
Ściemniacze i czujniki ruchu nie są niczym nowym, ale zastosowanie centralnego systemu zarządzania domem pozwala za pomocą światła symulować obecność domowników. Podczas nieobecności w domu światło włącza się w różnych pomieszczeniach, w różnych godzinach i z różną częstotliwością. Dla postronnego obserwatora sprawia to wrażenie normalnie funkcjonującego domu. Tak funkcja jest szczególnie przydatna podczas dłuższych wyjazdów, nie trzeba już wtedy prosić sąsiadów o pilnowanie domu.
System bezpieczeństwa
Inteligentny dom przede wszystkim zapewnia bezpieczeństwo, system centralny zintegrowany jest z systemem alarmowym policji lub innych służb. Detektory ruchu, monitoring – alarmują o ewentualnej próbie włamania. Rozmieszczone są zarówno na zewnątrz posesji (ogrodzenie, brama wjazdowa), jak i wewnątrz (okna, drzwi). Za pomocą centralnego systemu można otwierać i zamykać żaluzje zewnętrzne, rolety. W przypadku próby nieuprawnionego wejścia na posesję lub do domu system alarmowy zostanie uruchomiony z automatycznym powiadomieniem policji. W systemie bezpieczeństwa uwzględnione są również czujniki dymu oraz czadu, które ostrzegają o grożącym niebezpieczeństwie.
Dodatkowe gadżety
Inteligentny dom to także wygoda i komfort. Stworzenie systemu spersonalizowanego umożliwia np. włączanie pralki lub zmywarki w określonych godzinach, nagrywanie programów telewizyjnych lub radiowych podczas nieobecności, odcięcie prądu od niewyłączonego żelazka, otwarcie domu dziecku, które zapomniało kluczy.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.