• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Inteligentny dom – co to oznacza?

Opublikowano: 13-05-2018 Źródło: Źródło zewnętrzne

Coraz częściej spotykamy się z określeniem „inteligentny dom”. Co się za tym kryje? Przede wszystkim wygoda, ale także możliwość nadzoru nad domem podczas nieobecności oraz spore oszczędności w kosztach eksploatacji.


Fot. Dom.pl Fot. Dom.pl

Centralne sterowanie budynkiem

Systemy centralnego sterowania budynkiem już kilkanaście lat temu znalazły zastosowanie w biurowcach, ostatnio coraz częściej wykorzystywane są w budownictwie jednorodzinnym. Wpływ na to ma kilka czynników:

  • lubimy różne technologiczne nowinki,

  • możliwość dostosowania funkcjonowania różnych urządzeń do trybu życia domowników,

  • możliwość nadzorowania domu podczas nieobecności,

  • dostosowanie zużycia energii do potrzeb.

Jak przypominają nam eksperci z Dom.pl, istotą inteligentnego domu jest podłączenie wszystkich domowych urządzeń za pomocą sterowników i detektorów w jeden system centralnie zarządzany. Dzięki temu można zarządzać domem za pomocą komputera lub telefonu komórkowego z dowolnego miejsca na świecie. Nie trzeba się już martwić, że podczas wyjazdu jakiś intruz wtargnie do domu.

Sterowanie ogrzewaniem

To najpopularniejsze z rozwiązań. Od dawna w domach stosowane są termostaty regulujące temperaturę w pomieszczeniach. W przypadku bardziej zaawansowanych rozwiązań w inteligentnych domach istnieje możliwość zaprogramowania różnych temperatur dla poszczególnych pomieszczeń, dodatkowo system ma zdolność reagowania na obecność domowników lub jej brak. Dzięki temu można uzyskać znacznie mniejsze zużycie energii i mniejsze kwoty na rachunkach. Na podobnych zasadach opiera się sterowanie klimatyzacją.

Źródło: Dom.pl Źródło: Dom.pl

Sterowanie oświetleniem

Ściemniacze i czujniki ruchu nie są niczym nowym, ale zastosowanie centralnego systemu zarządzania domem pozwala za pomocą światła symulować obecność domowników. Podczas nieobecności w domu światło włącza się w różnych pomieszczeniach, w różnych godzinach i z różną częstotliwością. Dla postronnego obserwatora sprawia to wrażenie normalnie funkcjonującego domu. Tak funkcja jest szczególnie przydatna podczas dłuższych wyjazdów, nie trzeba już wtedy prosić sąsiadów o pilnowanie domu.

System bezpieczeństwa

Inteligentny dom przede wszystkim zapewnia bezpieczeństwo, system centralny zintegrowany jest z systemem alarmowym policji lub innych służb. Detektory ruchu, monitoring alarmują o ewentualnej próbie włamania. Rozmieszczone są zarówno na zewnątrz posesji (ogrodzenie, brama wjazdowa), jak i wewnątrz (okna, drzwi). Za pomocą centralnego systemu można otwierać i zamykać żaluzje zewnętrzne, rolety. W przypadku próby nieuprawnionego wejścia na posesję lub do domu system alarmowy zostanie uruchomiony z automatycznym powiadomieniem policji. W systemie bezpieczeństwa uwzględnione są również czujniki dymu oraz czadu, które ostrzegają o grożącym niebezpieczeństwie.

Dodatkowe gadżety

Inteligentny dom to także wygoda i komfort. Stworzenie systemu spersonalizowanego umożliwia np. włączanie pralki lub zmywarki w określonych godzinach, nagrywanie programów telewizyjnych lub radiowych podczas nieobecności, odcięcie prądu od niewyłączonego żelazka, otwarcie domu dziecku, które zapomniało kluczy.

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia