Fuego znajduje się około 50 km od stolicy Gwatemali (Gwatemali), w departamencie Sacatepéquez, na południu kraju. Wraz z wulkanem Acatenango o wysokości 3976 m tworzy kompleks wulkaniczny La Horqueta. Jest aktywny od XVI w. – do tej pory zanotowano blisko 60 erupcji wulkanu. Najbardziej tragiczna w skutkach miała miejsce w 1773 r., kiedy to spowodowała trzęsienie ziemi, w wyniku którego zniszczone zostało miasto Antigua.

Ostatnia erupcja miała miejsce w niedzielę, 3 czerwca 2018 r. Jak podaje Polska Agencja Prasowa (PAP), służby pracują w bardzo trudnych warunkach – pokryty lawą teren cały czas się tli, panuje tam bardzo wysoka temperatura, a ciała są przykryte popiołem i bardzo zniekształcone. Z tego powodu udało się zidentyfikować zaledwie 28 z nich.

Do przebijania się przez budynki zalane (zastygłą już) lawą ratownicy stosują specjalne młoty. Według ostatnich informacji akcja ratunkowa została zawieszona na kilkadziesiąt godzin – Gwatemalski Narodowy Instytut Sejsmologii, Wulkanologii i Meteorologii ostrzegł o ulewnych deszczach. Mogą one spowodować zejście lawin popiołów wulkanicznych ze zboczy wulkanu.

W wyniku zdarzenia ucierpiały trzy departamenty: Sacatepequez, Chimaltenango i Escuintla – w sumie w schroniskach przebywa aktualnie około 1,7 tys. osób. Sytuacja w pobliżu wulkanu Fuego zmienia się bardzo dynamicznie, ponieważ strumienie piroklastyczne wyrzucone z krateru przemieszczają się z prędkością ponad 100 km/godz., szybciej niż płynna lawa.

Lokalne władze badają wodę pitną, aby wykluczyć jej skażenie. Poinformowano także, że wulkan jest nadal aktywny, a w najbliższych godzinach lub dniach może dojśc do kolejnego zejścia strumieni pyroklastycznych.

Przeczytaj także: Najwyższe wulkany świata