Krok pierwszy – wybór działki

Nie ma sensu projektować domu, jeśli nie wiemy, gdzie go postawić. Najważniejszym czynnikiem branym pod uwagę powinna być lokalizacja, lecz nie tylko w aspekcie dostępności komunikacyjnej, a przede wszystkim pod kątem dostępności mediów (gaz, woda, prąd). Ich obecność znacznie ułatwi proces przystosowywania działki, co pozwoli na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy. Ponadto, jeśli na działce nie będzie prądu oraz wody, nadzór budowlany na pewno nie wyda pozwolenia na budowę domu mieszkalnego.

Wybór działki to jedno, zastanówmy się również jak wybrać projekt domu. Jedna kwestia ma wpływ na drugą. Jeżeli uprzemy się na jakiś konkretny projekt domu, to powinniśmy szukać działki pod ten budynek. Z drugiej strony, jeżeli kupimy działkę o niestandardowych gabarytach, to dość mocno zawężamy sobie możliwości poszukiwania projektu wśród gotowych realizacji.

Krok drugi – papierkowa robota

Jest to najważniejszy moment przygotowań pod budowę. Po pierwsze, zanim kupimy działkę, sprawdźmy jej status w planie zagospodarowania przestrzennego danej miejscowości lub gminy. Warto się upewnić, czy nie postawimy domu na terenach zalewowych lub czy budowa w ogóle nie zostanie zablokowana ze względu na status kupionego terenu.

Koniecznie trzeba się wystarać o wgląd w księgi wieczyste. Są w nich zapisane obciążenia hipoteczne działki. Nie chcemy przecież kupić terenu obciążonego niespłaconymi długami. Ponadto w księgach jest wiele przydatnych informacji dotyczących historii działki oraz danych mówiących o jej specyfice, wynikającej z położenia (np. zmiany w wysokości opłat terenowych itp.).

Kiedy jesteśmy przekonani o tym, że chcemy kupić ziemię, czas udać się do notariusza. Prawnik sporządzi umowę poświadczającą nabycie przez nas praw do gruntów. Jest to również „sprawdzian” dla osoby sprzedającej działkę. Wszelkie poświadczenie nieprawdy nt. zbywanego terenu będzie bowiem figurować w akcie prawnym.

Kiedy zostaliśmy już szczęśliwymi właścicielami działki, możemy w końcu rozpocząć projektowanie domu marzeń. Budynek musi zostać zaprojektowany przez fachowego architekta, zaś projekt musi trafić do lokalnego nadzoru budowlanego. Pracujący tam rzeczoznawcy ocenią, czy projekt nadaje się do realizacji. Jeśli wydadzą pozytywną opinię, dostaniemy pozwolenie na rozpoczęcie budowy.

Alternatywą dla domów projektowanych na zamówienie są projekty z katalogu. Ich atutem jest niższa cena i błyskawiczny dostęp. Projekt domu można kupić przez internet. Przed podjęciem finalnej decyzji polecamy sprawdzić ile kosztuje projekt domu na zamówienie, a ile ten z katalogu. Każdy ma inne oczekiwania i preferencje, pozostaje tylko kwestia tego, ile jesteśmy w stanie zapłacić i na jakie ustępstwa możemy przystać.

Faza trzecia – do roboty!

Po dokonaniu opisanych powyżej kroków formalnych, można zacząć realizację projektu budowy. Pytanie brzmi: w jaki sposób chcemy ją realizować? Wyboru zbyt wielkiego nie ma: zatrudniamy firmę lub budujemy sami (tzw. systemem gospodarskim). Teraz warto rozważyć, którą z opcji lepiej wybrać.

Jeśli decydujemy się na współpracę z firmą budowlaną, musimy mieć na uwadze to, że nigdy nie wolno składać zamówień na ostatnią chwilę. Przedsiębiorstwa tego typu nie są z gatunku tych „na telefon”. Trzeba będzie liczyć się z tym, że staniemy przed koniecznością grzecznego ustawienia się w kolejce i czekania na wolny termin, co może potrwać kilka tygodni, a nawet miesięcy. Dlatego warto wcześniej „zaklepać” odpowiadający nam okres. Koniecznie trzeba pamiętać o pozyskaniu od firmy harmonogramu robót.

Budować można też samemu, tzw. systemem gospodarskim. Wtedy możemy budować dom nawet w pojedynkę. Jest jednak kilka kwestii nie do przeskoczenia. Przede wszystkim, sami nie wykonamy wszystkich prac. Za każdym razem będziemy musieli zapłacić i czekać na specjalistę. Ponadto jedna osoba na placu budowy może wykonywać maksymalnie jedną czynność naraz. Z drugiej strony mamy pewność, że nie zostaniemy oszukani przez niewydolną finansowo firmę, jednak takie wypadki zdarzają się coraz rzadziej.

Koszty i czas budowy domu

Dom można postawić za mniej niż 200 tys. złotych (nie uwzględniając kosztów dokumentacji, projektu domu i adaptacji projektu). W internecie znajdziemy bowiem oferty firm realizujące określone modele budowli, które z góry mają podaną wycenę. Jeśli jednak stawiamy na własną inwencję, możemy zażądać od architekta sporządzenia kosztorysu realizacji projektowanego przezeń domu. Okres trwania budowy wynosi od kilku miesięcy do ponad roku. Trudno jest zaufać firmom, które chcą zbudować murowany dom w miesiąc lub dwa. Czasem niektóre elementy konstrukcji (np. fundamenty), muszą być wystawione przez kilka tygodni lub miesięcy, by „stężeć” i nabrać pożądanej trwałości. Budowanie „na szybko” nie zagwarantuje budynkowi należytej długowieczności.