• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Skuteczne czyszczenie przenośników taśmowych z myjką parową

Opublikowano: 08-07-2018 Źródło: Źródło zewnętrzne

Zakłady przemysłowe, w szczególności zaś hale produkcyjne wyposażone w taśmy transportowe, narażone są na stale pojawiające się zabrudzenia. W zależności od profilu czy branży danego przedsiębiorstwa, zanieczyszczenia mogą mieć rozmaity charakter. Nierzadko są to trudne do zmycia plamy z olejów, smarów, paliwa itp. Taśma transportowa powinna być regularnie czyszczona, by brud jeszcze bardziej nie powielał się na transportowanych produktach. Czyszczenie przenośników taśmowych najlepiej wykonać przy pomocy odpowiednio zaprojektowanego systemu mycia z uwzględnieniem pary wodnej.


Fot. multi-matic.pl Fot. multi-matic.pl

Jak wygląda mycie przenośników taśmowych?

Warto wiedzieć, że czyszczenie przenośników taśmowych i linii produkcyjnych wymaga opracowania specjalnego systemu, który dostosuje pracę maszyn sprzątających do nierzadko przymocowanych na stałe urządzeń przemysłowych.

Zazwyczaj jest to zadanie, które wymaga doświadczenia w logistyce związanej z branżą czyszczenia. Najbardziej skutecznym sposobem jest wykorzystanie urządzeń parowych, które nierzadko mogą być wspierane dodatkowo odkurzaczem piorącym.

Najwygodniej jest zastosować technikę przygotowania czyszczącego stanowiska o charakterze stacjonarnym, tak, żeby operator parownicy nie musiał się z nią przemieszczać.

Dobrą parownicę przemysłową znajdziesz w katalogu Multi-Matic.pl

Źródło: multi-matic.pl Źródło: multi-matic.pl

Przenośniki taśmowe stwarzają pewne utrudnienia w myciu ze względu na swój stały charakter i długie gabaryty, ale odpowiednie wykorzystanie ich największej wartości, pozwoli na szybkie, efektywne i niemęczące czyszczenie.

Taśma w przenośnikach jest ruchoma i przemieszcza się ruchem, który sprawia, że dany punkt taśmy wróci w to samo miejsce. To właśnie dlatego najbardziej korzystnie będzie przygotować stacjonarny punkt czyszczenia.

Polega on na przymocowaniu w jednym miejscu ssawki parownicy nad przenośnikiem (ssawka skierowana w dół w stronę taśmy) lub pod przenośnikiem (ssawka skierowana ku górze w stronę taśmy).

Uruchomiona parownica będzie wypuszczała parę czyszczącą na taśmę, która przemieszczając się, wróci do tego samego miejsca, a tym samym zostanie cała umyta. Efekt może wzmocnić dodatkowe przymocowanie ssawki odkurzacza piorącego.

Dlaczego akurat para?

Para wodna jako środek czyszczenia robi ostatnimi czasy prawdziwą furorę na rynku branży czyszczących. Jej zalety mają charakter wielopłaszczyznowy.

Źródło: multi-matic.pl Źródło: multi-matic.pl

Para wodna odznacza się swobodą przepływu, dzięki czemu z łatwością dociera nawet do trudno dostępnych miejsc i ukrytych zakamarków, ma rewelacyjną siłę czyszczenia, dezynfekuje powierzchnię poprzez zabijanie na niej drobnoustrojów i bakterii, a sam proces czyszczenia jest szybki i sprawny.

Skąd to się bierze?

Para wodna wyrzucana jest z parownicy pod olbrzymim ciśnieniem, co z kolei przekłada się na olbrzymią siłę uderzenia w cząsteczkę brudu. Jest to możliwe dzięki olbrzymiej mocy parownic przemysłowych, która sięga nawet prawie 11 kW mocy.

Duża siła uderzenia pary wodnej w cząsteczkę brudu lub tłuszczu przyczynia się do ich rozpadu i łatwego usunięcia. Dodatkowym atutem jest wysoka temperatura pary wodnej, która stanowi także środek dezynfekujący.

Drobnoustroje, mikroorganizmy i inne bakterie umierają w temperaturze mniejszej niż 90 stopni Celsjusza, tymczasem najlepsze parownice wykorzystują nawet parę wodną, której temperatura sięga wartości aż 190 stopni Celsjusza.

Para wodna ma też tę przewagę nad innymi środkami czyszczącymi, np wodą, że swobodnie przemieszcza się i samodzielnie roznosi po czyszczonej powierzchni, co sprawia, że bez trudu dociera w nawet najmniejsze zakamarki sprzątanej powierzchni.

Automatyczne mycie przenośników taśmowych?

To żaden kłopot, ponieważ istnieje możliwość stworzenia stacji automatycznego mycia taśmy transportowej w przenośnikach. Dzięki temu można zyskać bieżącą obsługę i samoczynne regularne mycie urządzenia co pewien czas.

Rozwiązanie takie ma wiele zalet. To przede wszystkim optymalizacja kosztów w stosunku do ręcznego mycia oraz znaczne zyskanie czasu, co w branży produkcyjnej ma niezwykle istotne znaczenie, gdyż likwiduje przestoje przynoszące straty.

Automatyczne stanowisko mycia parowego w sposób szybki i skuteczny pozbędzie się plam, zanieczyszczeń, kurzu, pyłu i innych zabrudzeń.

Czytaj także najważniejsze informacje o parownicach przemysłowych i zobacz ranking najlepszych myjek parowych: https://tromil.pl/parownice-przemyslowe/


    Konferencje Inżynieria

    WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

    Sprawdź najbliższe wydarzenia