Spółka Restrukturyzacji Kopalń (SRK) przekazała Katowicom tereny dawnego szybu Poniatowski KWK Wieczorek (likwidację szybu zakończono 22 grudnia ub.r.).
Kopalnia Węgla Kamiennego Wieczorek powstała w 1826 r. Fot. SRK
Na obszarze dawnego szybu Poniatowski znajdują się m.in. szybowa wieża wyciągowa, budynki: nadszybia, maszyny wyciągowej oraz stacji wentylatorów.
W podpisanej umowie z miastem istotne jest to, że bezużyteczne budynki w związku z likwidacją kopalni Wieczorek mogą być teraz wykorzystane na potrzeby lokalnej społeczności. To również dobry przykład współpracy górnictwa z samorządem. Ważne, że obiekty stanowiące część zabudowy kopalni i osiedla wybudowanego dla pracowników kopalni będą mogły ponownie tętnić życiem, a to, co jest naszym dziedzictwem kulturowym i przemysłowym, nie zostanie bezpowrotnie utracone – mówi, cytowany w komunikacie, Jacek Szuścik, wiceprezes zarządu SRK.
Prezydent Katowic Marcin Krupa już zadeklarował, że na pewno, jako miasto, będziemy pilnowali, żeby obiekty służyły w przyszłości mieszkańcom i były zachowane w formie podobnej do tej, jaką mamy dzisiaj.
Najstarsze obiekty szybu Poniatowski powstawały w latach 1906–1912.
SRK od 2016 r. do połowy 2018 r. przekazała na rzecz gmin górniczych, w formie darowizn, tereny o powierzchni 63 ha i wartości 17,7 mln zł.
Przeczytaj także: PGG zarobiła już w tym roku 294 mln zł netto
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.