NASA rozstrzygnęła kolejny etap trwającego już od kilku lat konkursu na projekt zabudowań mieszkalnych na Marsie. A właściwie – „druków” mieszkalnych, ponieważ domy powstawać mają z wykorzystaniem drukarek 3D.
Projekt Zopherus. Źródło: NASA
Konkurs rozpoczął się w 2014 r. z inicjatywy NASA oraz Bradley University of Peoria w stanie Illinois. Został podzielony na trzy etapy z osobnymi pulami nagród pieniężnych. Łącznie uczestnicy mają do podziału 3,6 mln USD (w pierwszym etapie 50 tys., w drugim 1,1 mln, a w trzecim 2 mln USD), środki są sukcesywnie rozdzielane po każdym z etapów.
Obecnie trwa etap trzeci, ostatni – podzielony na pięć mniejszych etapów. Pierwsze z tych mniejszych zadań zostało wykonane. Piątka laureatów, wybrana spośród 18 biorących udział w tym etapie drużyn, to: drużyna Zopherus (Rogers, Arkansas), AI. SpaceFactory z Nowego Jorku, Kahn-Yates (Jackson, Mississippi), SEArch+/Apis Cor z Nowego Jorku i Northwestern University (Evanston, Illinois).
Przed uczestnikami jeszcze cztery etapy. Każdy z zespołów będzie w tym czasie nadal zbierał punkty za rozwijane przez siebie modele i projekty; są one przyznawane przez panel ekspercki.
NASA dzięki konkursowi chce pozyskać projekt zabudowań, które w rzeczywistości będą mogły za jakiś czas powstać na powierzchni planety Mars – agencja nie ustaje w próbach eksploracji tej części kosmosu.
Jak zaznaczył Monsi Roman, manager programu Centennial Challenges w NASA, zespoły architektów biorące udział w konkursie projektują nie tylko struktury, ale mieszkania, które pozwolą naszym odkrywcom żyć i pracować na innych planetach.
Przeczytaj także: W Wielkiej Brytanii powstanie kosmodrom
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.