Nowoczesny komin systemowy – bezpieczeństwo w twoim domu

Kominy, bez względu na to, jak są skonstruowane i z czego są wykonane, pełną w zasadzie zawsze te same funkcje. Są więc elementem wentylacji twojego domu oraz systemem napędzającym spalanie w piecu. Nie każdy komin pełni jednak te funkcje w sposób równie skuteczny i bezpieczny. Jeśli chcesz mieć pewność, że oddychasz czystym powietrzem w swoim domu, a jednocześnie nie tracisz pieniędzy na nieefektywne ogrzewanie, warto pomyśleć o instalacji nowoczesnego komina systemowego, który pozwoli uniknąć wielu problemów, jakie często wiążą się z utrzymaniem starych kominów.

Czyszczenie komina – jak często?

Tak naprawdę nie ma prostej reguły dotyczącej tego, jak często należy czyścić komin. Zaleca się, by robić to co najmniej raz w roku, ale wszystko zależy od tego, z czego wykonany jest dany komin i jak dobrze spełnia on swoje zadanie. Ważne jest, by pamiętać, że na wewnętrznych ścianach komina z biegiem czasu mogą osadzać się produkty spalania, szczególnie wtedy, gdy przepływ powietrza w kominie nie jest tak dobry, jak być powinien. Sadza w kominie może doprowadzić do pożaru, dlatego regularne czyszczenie jest konieczne. Nowoczesne kominy systemowe zaprojektowane są tak, by ten problem minimalizować, co nie znaczy, że można zupełnie zrezygnować z ich czyszczenia. Starsze kominy powinny być jednak czyszczone dość często – przynajmniej raz w roku.

Konserwacja i naprawa

Każdy komin wymaga konserwacji. O ile jednak starsze kominy należy sprawdzać stosunkowo często, gdyż mogą częściej ulegać różnego rodzaju uszkodzeniom, nowoczesne kominy systemowe nie wymagają częstych napraw. Nie znaczy to jednak, że nie muszą być podlegać regularnym przeglądom. Zatrudnienie profesjonalnego technika kominowego raz w roku zapewnia spokojny sen i pewność, że dom, w którym żyjesz, jest bezpieczny i wolny od dymu. Profesjonaliści zapewniają również najlepszą  obsługę komina, gdy wymaga on naprawy.

Kiedy się zgłosić do profesjonalisty?

Jeśli nie jesteś specjalistą z branży kominiarskiej, możesz nie wiedzieć, kiedy komin wymaga naprawy. Jeśli zauważysz, że twój piec nie pracuje tak efektywnie, jak kiedyś, i w domu jest chłodniej, mimo tego, że zużywasz tyle samo paliwa, co wcześniej, być może czas wezwać fachowca – kominiarza, gdyż problem nie musi wcale leżeć w samym piecu. Powodem do wezwania specjalisty są także różnego rodzaju pęknięcia w materiałach, z których komin jest wykonany. Ważne jest, by w takich sytuacjach nie zwlekać i skontaktować się ze specjalistą jak najszybciej. Chodzi w końcu o bezpieczeństwo twoje i twojej rodziny.