Technologia CAT-M1 funkcjonuje w oparciu o sieć 4G. Umożliwia przesyłanie danych między urządzeniami – może ich obsłużyć nawet milion na 1 km2. Zasięgiem dociera do takich miejsc, jak piwnice czy garaże podziemne.

W Mysłowicach specjalne urządzenia będą zamontowane w 40 koszach oraz kubłach na śmieci, miejskich i prywatnych, w różnych częściach miasta. Za pomocą sieci 4G dane o stanie koszy na śmieci będą wysyłane do Zakładu Oczyszczania Miasta Mysłowice (ZOMM), gdzie analizie poddany zostanie czas ich napełniania się. Celem jest zoptymalizowanie harmonogramu odbioru odpadów komunalnych z poszczególnych obszarów Mysłowic, w tym wyznaczenie odpowiedniej trasy przejazdu śmieciarek.


Prosty przykład. Ktoś jedzie na wczasy. Przyjeżdżają, bo jest termin wywózki, patrzy, w kuble zero. W związku z tym, informacja, która będzie, że napełnienie kubła jest 1/3, czy 0, czy połówka, to po prostu nie będzie się zatrzymywał, bo nie ma po co – mówi na łamach serwisu www.tvs.pl Edward Lasok, prezydent Mysłowic.

Już w oficjalnym komunikacie Urzędu Miasta prezydent twierdzi, że Mysłowice są otwarte na nowoczesne rozwiązania technologiczne. Jestem świadomy, w jakim kierunku rozwija się rynek usług i jak będzie on wpływać na potrzeby mieszkańców. A naszym zadaniem, jako samorządu, jest je zaspokajać, stąd stawianie na ideę Smart City. (...) Specyfika układu urbanistycznego miasta rodzi różne potrzeby mieszkańców, uzależnione od tego, który obszar miasta zamieszkują. (...) Zastosowane rozwiązanie pozwoli na usprawnienie gospodarki odpadami z uwzględnieniem rzeczywistych potrzeb mieszkańców – wyjaśnia Edward Lasok.

Jak dodaje Sebastian Grabowski z Orange Polska, inteligentne zarządzanie odpadami nie powinno być ograniczone jedynie do przekazywania przez kosz informacji, że jest zapełniony. Równie ważne jest, by system zarządzający całym procesem komunikował się z pojazdami zbierającymi odpady i zmieniał ich trasę, by taki kosz opróżnić. Dzięki integracji z nawigacją, powinien dobrać optymalną trasę przejazdu. A zebrane dane powinny wskazywać, np. gdzie pojemników powinno być więcej, w jakich terminach powinny być opróżniane, czy prognozować potrzeby miasta na przyszłość – tłumaczy Sebastian Grabowski.

Zakład Oczyszczania Miasta Mysłowice (ZOMM) działalność prowadzi od 1992 r.

Przeczytaj także: Największe spalarnie odpadów w Polsce