Znaczenie inżynierii finansowej we współczesnym świecie rośnie. Stosują ją największe instytucje finansowe oraz inwestorzy – jak banki, towarzystwa ubezpieczeniowe, potentaci rynku energetycznego czy też firmy inwestycyjne. Czym jednak ona tak naprawdę jest i do czego może posłużyć?
Czym jest inżynieria finansowa? Fot. Pixabay
Panta rei, czyli świat idzie do przodu
Rozwój technologii w XXI wieku osiąga oszałamiające tempo, co widzimy we wszystkich dziedzinach życia. Zmienia się także technologia oraz potrzeby klientów w sektorze finansów, zarówno w skali mikro, o czym świadczy np. to, jak popularne stały się pożyczki pozabankowe online, jak i w skali makro, czego dowodem jest rozwój takich gałęzi, jak właśnie inżynieria finansowa.
Żyjemy bowiem w czasach ogromnego przyrostu gromadzonych danych, których umiejętne wykorzystanie może doprowadzić do zwiększenia poziomu jakości życia wszystkich ludzi, a także przynieść ogromne zyski, tym, którzy potrafią je umiejętnie wykorzystywać. Światy informatyki, ekonomii, finansów oraz inżynierii przenikają się zaś na niespotykaną wcześniej skalę.
Czym jest inżynieria finansowa?
Nie występuje jedna, prosta definicja inżynierii finansowej, można jednak przyjąć, że jest to multidyscyplinarna dziedzina, która obejmuje teorię finansów i ekonomii, narzędzia matematyczne, programowanie, jak i metody inżynierii.
Łączenie tych wszystkich dziedzin ze sobą jest trudne i wymaga wiedzy statystycznej, inżynierskiej, matematycznej oraz programistycznej do przygotowania danych, a także wiedzy finansowej, ekonomicznej, a czasem nawet i socjologicznej do umiejętnej interpelacji uzyskanych wyników.
Umiejętnie przeprowadzona inżynieria finansowa daje jednak ogromne przewagi np. na rynkach finansowych, ubezpieczeniowych i energetycznych, a także na giełdzie oraz FOREX. Dzieje się tak, ponieważ inżynieria finansowa pozwala wysoce skutecznie przewidywać zmiany cen oraz relacji i popytu i podaży na globalnych rynkach.
Po raz pierwszy na szeroką skalę narzędzia inżynierii finansowej zostały wykorzystane na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Wraz zaś z rozwojem technologii, mocy obliczeniowej komputerów i globalizacji rynków znaczenie tej dyscypliny stale rosło. Obecnie zaś specjaliści do inżynierii finansowej są bardzo poszukiwani na rynku pracy, a uzyskanie dyplomu o tej specjalizacji może być nawet gwarantem uzyskania ciekawej i dobrze płatnej pracy. Przewiduje się, że znaczenie inżynierii będzie rosło, a jej przyszłość może zależeć także od bardzo zaawansowanych sztucznych inteligencji.
Czy inżynieria finansowa jest nieomylna?
Proste i szeroko dostępne narzędzia analityczne, takie jak kalkulator cen energii elektrycznej URE czy też porównywarki ofert pożyczek dla klientów indywidualnych, przynoszą wielkie korzyści, ponieważ umożliwiają podjęcie szybkich i trafnych decyzji.
W porównaniu do nich inżynieria finansowa jest zaś dużo bardziej skomplikowanym narzędziem, którego zrozumienie jest niezwykle trudne. Zastosowanie jej przyniosło już wiele korzyści licznym podmiotom na globalnych rynkach, jednak nie brakuje również głosów krytycznych wobec metod inżynierii finansowej. Niektórzy uznani eksperci i naukowcy argumentują, że ta dziedzina za bardzo skupia się na gigantycznych bazach danych, przez co jest oderwana od rzeczywistości, a jej użycie może przynosić więcej szkód niż zysków. Spotkać można więc sugestie, że zbytnie zaufanie wynikom inżynierii finansowej może prowadzić do upadku wielkich przedsiębiorstw, a nawet być jednym z głównych powodów powstawania globalnych kryzysów finansowych.
Choć głosy krytyczne wobec inżynierii finansowej mają solidne podstawy, to można przewidywać, że ta dziedzina będzie dalej się rozwijać i coraz częściej prowadzić do prawidłowych decyzji, a konsekwencji na dłuższą metę przyniesie znacznie więcej korzyści niż strat na globalnych rynkach.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.