Należy jednak podkreślić, że odzież ochronna nie jest tym samym, co odzież robocza. Ubrania robocze nie wymagają certyfikowania, natomiast ubrania ochronne muszą posiadać odpowiednie certyfikaty, które potwierdzają ochronę przed różnego rodzaju niebezpieczeństwami. Liczne hurtownie odzieży BHP mają je w swoim asortymencie.

Rola odzieży roboczej

Głównym zadaniem odzieży roboczej jest zabezpieczanie pracownika przed czynnikami, które mogłyby zagrażać jego zdrowiu. Warto jednak podkreślić, że odzież robocza to także ubrania reklamowe, które mają promować daną firmę. Noszą ją zazwyczaj pracownicy obsługi klienta lub też pracownicy służby zdrowia.

Odzież robocza to również odzież jednorazowa, przeznaczona do krótkiego stosowania. Do tego typu odzieży zaliczyć można kombinezony, fartuchy, kamizelki ostrzegawcze, koszule, bluzy czy też kurtki. Do ich produkcji wykorzystuje się najczęściej wytrzymałe materiały bawełniane z domieszką tworzyw sztucznych, takich jak włókna poliestrowe.

Zwróć uwagę na wytrzymałość 

Podczas wyboru ubrań BHP należy zwrócić uwagę zarówno na wygodę użytkowania, jak i wytrzymałość. Aby polepszyć komfort ich noszenia bardzo często wykorzystywane są nowoczesne technologie ułatwiające cyrkulację powietrza, czy też wchłanianie potu, dzięki czemu skóra może oddychać i nie poci się. Ubrania te, w miejscach szczególnie narażonych na uszkodzenia, posiadają dodatkowe wzmocnienia oraz podwójny szew.

Kryteria związane z ubraniami chroniącymi są nieco inne. Głównym zadaniem tego typu odzieży jest ochrona pracownika przed niebezpieczeństwami, jakie mogą zagrażać mu w miejscu pracy. Należy nosić ją w trakcie wykonywania czynności, podczas których występuje wysokie ryzyko uszkodzenia ciała, które może być związane z niską lub wysoką temperaturą, ogniem, wilgocią, gazami chemicznymi, oparami, jak również z obsługą niektórych sprzętów. Odzież ochronna podlega obowiązkowej certyfikacji, która zgodna jest z ustalonymi normami BHP.

Odzież ochronną dzieli się na:

  • odzież ostrzegawczą,
  • odzież niepalną,
  • odzież wodoodporną,
  • odzież antyelektrostatyczną,
  • odzież kwasoodporną,
  • odzież chroniącą przed zimnem i czynnikami mechanicznymi,
  • ochraniacze wybranych partii ciała.

Każdy z powyższych rodzajów odzieży powinien być dopasowany do wymiarów pracownika. Nie powinna ona także być zbyt luźna oraz krępować ruchów.