• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Silny wiatr i ulewy we Włoszech

Zalało 75% historycznego centrum Wenecji


Opublikowano: 30-10-2018 (Aktualizacja: 31-10-2018) Źródło: PAP
Autor Paulina Wójtowicz
Paulina Wójtowicz
inzynieria.com

Pogarsza się sytuacja we Włoszech, gdzie w wielu regionach kraju ogłoszono stan najwyższego alarmu pogodowego. Wskutek porywistego wiatru i gwałtownych ulew zginęło już dwanaście osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Kolejne miasta notują straty – woda zalewa Wenecję, w Rapallo (Liguria) fale sztormowe zniszczyły 200 jachtów, ewakuowano też teren wykopalisk archeologicznych w Pompejach. Wiele dróg jest zalanych, a budynki są systematycznie podtapiane.


Wenecja – 29.10.2018. Fot. Comune di Venezia / Twitter Wenecja – 29.10.2018. Fot. Comune di Venezia / Twitter

Wśród ofiar żywiołu są w większości kierowcy oraz piesi, którzy zostali przygnieceni przez przewracające się drzewa.


Aktualnie wiatr przekracza prędkość 100 km/godz. Gwałtowne burze powodują lokalne powodzie i lawiny błotne. W Ligurii fale sztormowe sięgają 10 m, w Trydencie zaobserwowano trąbę powietrzną (zerwała dachy dziewięciu budynków), a w Wenecji tzw. wysoka woda osiągnęła poziom ponad 150 cm, zalewając ¾ centrum miasta (najwięcej od 10 lat). Podnosi się także poziom rzek (m.in. Pad) oraz jezior (w tym Gardy).

Wenecja – 29.10.2018. Fot. Comune di Venezia / Twitter

Wenecja – 29.10.2018. Fot. Comune di Venezia / Twitter

Ulewy sparaliżowały ruch w większości regionów. Na Sardynii zablokowane zostały połączenia morskie z wyspą, odwołano także wiele lotów na lotnisku w Palermo. W Rzymie komunikację utrudniają dziesiątki przewróconych drzew, m.in. z tego powodu zamknięte są wszystkie parki w mieście. Z kolei w Wenecji zawieszono kursowanie vaporetto – tramwajów wodnych, które są podstawowym środkiem komunikacji w mieście. Wielu mieszkańców i turystów zostało uwięzionych w rejonie placu świętego Marka i mostu Rialto.


Stan alarmowy obowiązuje nadal w pięciu regionach Włoch: w Wenecji Euganejskiej, Friuli-Wenecji Julijskiej, Trydencie, Lombardii i Ligurii. W pozostałych ogłoszono alert niższego stopnia.

Przeczytaj także: Wenecki „szklany most” przejdzie remont

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.

    Bezwykopowa renowacja kanalizacji, studni i rurociągów, Producent rur, paneli i zbiorników GRP, Producent rękawów CIPP - polimerowych, filcowych i nasączanych żywicą, Renowacja kanalizacji, budowa sieci wodociągowej - technologie bezwykopowe