Nieodpowiednia lokalizacja

Dobrze wybrana lokalizacja to według wielu ekspertów od nieruchomości jeden z najważniejszych czynników decydujących o atrakcyjności domu. Pamiętajmy, że wpływa ona m.in. na długość codziennych dojazdów do pracy i szkoły, ale może utrudniać tak proste na pozór czynności, jak chociażby zakupy. Dostęp do infrastruktury miejskiej wbrew pozorom jest bardzo ważny i wpływa na komfort życia. Wielu deweloperów realizuje inwestycje tam, gdzie pozwala na to istniejąca zabudowa, jednak nie oznacza to, że nowe nieruchomości powstają wyłącznie na obrzeżach miast – domy jednorodzinne Wilanów budowane w ramach obecnie realizowanych projektów zainteresują osoby chcące mieć łatwy dojazd do centrum Warszawy i zamieszkać w pięknej okolicy.

Brak zainteresowania planem zagospodarowania przestrzennego

Wiele osób, które znajdą atrakcyjny dom jednorodzinny prosto od dewelopera, zapomina o sprawdzeniu planu zagospodarowania przestrzennego. Dokument ten dostępny jest w Internecie na stronie gminy lub wojewody i pozwala sprawdzić, czy w najbliższej okolicy planowane są nowe inwestycje. A ponieważ niektóre z nich mogą okazać się uciążliwym sąsiedztwem, zweryfikowanie, jak zmieni się najbliższa okolica, pozwoli dokonać bardziej przemyślanego wyboru domu.

Nieuważne sprawdzanie dokumentów

Obecnie, zgodnie z obowiązującym prawem i tzw. ustawą deweloperską, interesy nabywców nieruchomości z rynku pierwotnego są lepiej chronione. Na mocy tej ustawy deweloper ma obowiązek przedstawić tzw. prospekt informacyjny zawierający istotne dane dotyczące inwestycji, które pozwolą ocenić konkretną ofertę. Umowa przedwstępna musi mieć formę aktu notarialnego, zaś wpłacane przez klienta pieniądze trafiają na rachunek powierniczy, co z kolei pozwala odzyskać zainwestowane w zakup domu środki nawet jeśli deweloper ogłosi upadłość przed zakończeniem inwestycji. Niezależnie od tego warto uważnie zapoznać się z dokumentami, a w tym z umową. Jeśli jakiekolwiek zapisy budzą wątpliwość – należy je wyjaśnić.

Pośpiech

Dom z rynku pierwotnego to dobra alternatywa dla osób, które z różnych powodów nie chcą lub nie mogą budować domu metodą gospodarczą lub zdając się na specjalistów. Spełnienie marzeń o własnej nieruchomości prosto od dewelopera, którą można dowolnie urządzić, z całą pewnością jest kuszącą perspektywą, jednak w tym przypadku nie należy się spieszyć. Zamiast pochopnie wybierać dom, zdecydowanie rozsądniej będzie przyjrzeć się uważniej pierwotnemu rynkowi nieruchomości i porównać poszczególne oferty. Dobrym rozwiązaniem jest też odwiedzenie miejsc budowy i obejrzenie okolicy, nie zaszkodzi również zapoznać się z wizualizacjami poszczególnych inwestycji. Porównanie co najmniej kilku ofert pozwoli dokonać bardziej przemyślanej decyzji.