• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Tak zmieni się warszawski plac Defilad

Opublikowano: 28-11-2018 Źródło: UM Warszawa

Rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na koncepcję terenu wokół Pałacu Kultury i Nauki (PKiN) w Warszawie. Projekt pracowni A-A Collective zrealizuje miasto. Jak zapowiada magistrat, z placu Defilad (nazywanym także placem Centralnym) zniknie sporo bruku, pojawi się więcej zieleni, a także oczko wodne. Z terenu zniknąć mają samochody.


Wizualizacja nowego placu Defilad w Warszawie. Źródło: architektura.um.warszawa.pl Wizualizacja nowego placu Defilad w Warszawie. Źródło: architektura.um.warszawa.pl

Ideą projektu było stworzenie nowej zielonej przestrzeni w stolicy, która służyłaby przede wszystkim jako miejsce rekreacji dla warszawiaków. Na placu pojawią się rośliny, które nie tracą liści na zimę, aby spacerowicze mogli przez cały rok korzystać z uroków odnowionego miejsca. Atrakcją ma być staw o powierzchni 140 m², który znajdzie się przy wejściu na plac od ul. Marszałkowskiej, tuż przy planowanym Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Przybrać ma ono formę jednego z historycznych dziedzińców, zostanie obłożone białym marmurem. Układ chodników będzie niesymetryczny, a zieleń ma stanowić „fantomową” mapę po nieistniejącym mieście.

Nawierzchnie z bruku przypominają układ dawnych ulic. Trawniki są obrysem po przedwojennych kamienicach. Domy zostały zniszczone w czasie II wojny światowej, a ich relikty zburzone i usunięte, by zrobić miejsce pod budowę Pałacu Kultury i Nauki. Warstwa posadzki, odwzorowująca układ parceli z 1825 r., zostanie wykonana z kostek białego granitu. Przedwojenny układ dróg i dziedzińców w tym miejscu (z 1939 r.) przypomną pasy i pola ułożone z kostki kamiennej. Brukarze wykorzystają materiał, z którego są wykonane nawierzchnie placu Defilad. Kamienna kostka przed ponownym wykorzystaniem zostanie wyczyszczona. Kształty trawników przypomną obrysy dawnych kamienic czynszowych. Linie getta warszawskiego uczytelni dodatkowo pas w nawierzchni placu ułożony z czerwonych, wypalanych cegieł – wskazuje stołeczny urząd miasta.

Wizualizacja nowego placu Defilad w Warszawie. Źródło: architektura.um.warszawa.pl Wizualizacja nowego placu Defilad w Warszawie. Źródło: architektura.um.warszawa.pl

Nawiązaniem do historii miejsca będą także ławki, które znajdą się w zielonej strefie placu. W sumie będzie ich 40, a ich forma inspirowana jest modelem z czasów PRL-u (tzw. ławka mokotowska). Będą też kwadratowe, wieloosobowe ławy, półokrągłe siedziska okalające drzewa oraz pojedyncze rkzesła.

Na czas prac rozebrana ma zostać kamienna trybuna honorowa – konieczne jest przesunięcie schodów (o 20 m) w kierunku PKiN. Na placu Centralnym pojawią się także pierzeje. Pierwszą opracują architekci ww. muzeum, natomiast druga znajdzie się na wprost tego gmachu. Będzie to tymczasowy pawilon o stalowej konstrukcji, z falującym dachem wykonanym z tworzywa PCV. W południowo-wschodniej części placu pojawi się także zagajnik drzew szkółkowych.

Zobacz także pięć zwycięskich prac w konkursie architektonicznym na projekt placu Defilad

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia