Druga propozycja wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem. Czy jednak warto zdecydować się na zakup mieszkania z drugiej ręki? Czy jest to opłacalne i bezpieczne? Sprawdźmy to.

Mieszkanie z rynku wtórnego, czyli?

Dywagacje na temat tego. czy warto zdecydować się na zakup mieszkania z rynku wtórnego warto rozpocząć od dokładnego wyjaśnienia tej definicji. Mówiąc najprościej, mieszkania z rynku wtórnego to te nieruchomości, które były już przez kogoś zakupione. To mieszkania, w których ktoś mieszkał, jednakże z różnych przyczyn zdecydował się na sprzedaż nieruchomości. Pod pojęciem rynku wtórnego znajdują się zarówno nieruchomości, które ktoś chce sprzedać po kilku latach z zyskiem, mieszkania, których właściciele mają problemy ze spłatą kredytu, jak i mieszkania w kilkudziesięcioletnich budynkach, które wymagają wielu prac remontowych. Warto więc mieć świadomość, jak szerokie jest to pojęcie. Więcej informacji znajdziesz na stronie https://sonarhome.pl/.

Może być taniej… ale wcale nie musi!

Wiele osób decyduje się na zakup mieszkania z rynku wtórnego, ponieważ kusi ich niższa cena. Owszem, cena ta może być niższa niż mieszkania w stanie „pod klucz”, jednak najczęściej stoją za tym rozmaite problemy: kłopotliwe sąsiedztwo, wyposażenie nadające się jedynie do wymiany, wilgoć, konieczność wykonania remontu - to tylko niektóre z zagrożeń. Pamiętaj, że zazwyczaj to mieszkania wymagające wykończenia są tańsze; bądź uważny i koniecznie umów się na wizytę, podczas której dokładnie przyjrzysz się mieszkaniu, którego kupnem jesteś zainteresowany.

Sprawdź wycenę w sieci

Istnieje jeszcze jeden, bardzo skuteczny sposób na sprawdzenie, czy dana oferta jest uczciwa. Jest nią wycena mieszkania, którego zakupem jesteś zainteresowany. Nie musisz wcale za nią płacić. Wystarczy, że skorzystasz z jednej z dostępnych w sieci wyceniarek. Znajdziesz ją między innymi pod adresem https://sonarhome.pl/wycena-mieszkania.

Dodatkowe opłaty, które musisz ponieść

Warto mieć świadomość, że nawet najbardziej okazyjna oferta kupna mieszkania z rynku wtórnego wiąże się z dodatkowymi kosztami, które niestety często spadają wyłącznie na osobę zainteresowaną kupnem. Między innymi są to koszty związane z wypisami aktu notarialnego, podatek od czynności cywilnoprawnych, podatek od czynności cywilnoprawnych, który wynosi 19 zł od ustanowienia hipoteki na rzecz banku, a także koszty sądowe. Przykładowo, dla mieszkania z rynku wtórnego, którego wartość wynosi 450 tys. zł, musimy liczyć się aż z 11 tys. zł opłat związanych z podatkami i formalnościami.

Podsumowując, zakup mieszkania z rynku wtórnego wymaga uwagi. Dokładne sprawdzenie stanu mieszkania, sporządzenie protokołu zdawczo-odbiorczego oraz dokładna analiza stanu mieszkania to konieczność. W przeciwnym razie możemy bowiem zostać niemile zaskoczeni i narazić się na dodatkowe koszty.