O ile wiele osób wie, czym jest wylewka cementowa, o tyle nieco mniej osób zdaje sobie sprawę z tego, czym charakteryzuje się wylewka anhydrytowa. Podkłady anhydrytowe to mieszanki w postaci gotowej, o wysokich parametrach termoprzewodzących oraz wysokiej wytrzymałości. Z tego względu warto poznać specyfikę wylewki anhydrytowej i tym samym dowiedzieć się, w jakich warunkach sprawdzi się lepiej niż znacznie częściej stosowana wylewka cementowa.
Czym charakteryzuje się posadzka anhydrytowa? Fot. betonnadom.pl
Wylewka anhydrytowa: podstawowe właściwości
Wylewka anhydrytowa jest wylewką samopoziomującą. Wykorzystuje się ją przede wszystkim podczas budowy domków jednorodzinnych i budynków o dużej powierzchni. Stosowane są również w budynkach użyteczności publicznej, takich jak np. szpitale czy szkoły.
Co niezwykle ważne, wylewka anhydrytowa schnie bardzo szybko, stąd czas oczekiwania na gotową posadzkę jest znacznie krótszy niż w przypadku wylewki cementowej. Wylewkę anhydrytową można wykonać w bardzo krótkim czasie – zazwyczaj w ciągu jednego dnia, a właściwie w ciągu zaledwie kilku godzin (np. w przypadku domu jednorodzinnego o przeciętnej powierzchni 200 m2 zajmuje to około 2–3 godzin przy wykonaniu wylewki przez profesjonalną ekipę budowlaną). Z tego względu już po około 48 godzinach można przystąpić do innych prac budowlanych lub remontowanych na terenie budynku. Ponadto, co dla niektórych może być jeszcze ważniejsze, już po około 5 dniach możliwe jest włączenie ogrzewania podłogowego, jeśli zostało ono wcześniej zamontowane.
Wylewka anhydrytowa może być zastosowana zarówno na powierzchni, na której nie ma ogrzewania podłogowego, jak i na takiej, na której zostało ono zamontowane. Nie ma też większej różnicy jeśli chodzi o to, jaką okładzinę położymy na posadzkę anhydrytową. Może to być zarówno wykładzina winylowa jak i płytki, gres lub kamienie. Posadzka anhydrytowa świetnie sprawdzi się także pod panelami podłogowymi czy posadzką żywiczną, które są niezwykle wymagające, jeśli chodzi o powierzchnię pod nimi.
Zalety posadzek anhydrytowych
Jedną z zalet wylewek anhydrytowych są spore możliwości, jeśli chodzi o dylatowanie. W przypadku posadzki anhydrytowej możliwa jest podziałowa dylatacja podłóg grzewczych nawet do 300 m2. Jeśli nie zamontowano ogrzewania podłogowego, podłoga może być dylatowana nawet do 900 m2.
Nie ma też przeciwwskazań do wykonania posadzki anhydrytowej w którymkolwiek z pomieszczeń. Jedyne zastrzeżenie dotyczy wnętrz o dużej wilgotności (czyli przede wszystkim łazienek). W takim wypadku dobrym rozwiązaniem jest zapewnienie dodatkowej ochrony, np. w postaci folii w płynie. Folia zapewnia świetną hydroizolację i tym samym ochroni posadzkę przed ewentualnym zawilgoceniem.
Co ważne, niektóre posadzki anhydrytowe nie wymagają dodatkowego szlifowania, co pozwala na zaoszczędzenie sporej ilości czasu. Ponadto wylewka anhydrytowa, która nie wymaga szlifowania, jest gotowa już po około 12 godzinach. Jest to możliwe dzięki szybkiemu osiąganiu twardości powierzchniowej przez ten rodzaj wylewki. Z różnymi rodzajami podkładów anhydrytowych można zapoznać się np. na stronie https://betonnadom.pl/posadzki/posadzki-w-twoim-domu/anhylevel-dom/ .
Wylewka anhydrytowa a wylewka piaskowo-cementowa
Wylewki anhydrytowe są bardziej odporne na zginanie i ściskanie niż wylewki piaskowo-cementowe. Dzięki temu nie jest konieczne wykonywanie dodatkowych zbrojeń w przypadku wylewek anhydrytowych, co pozwala na zaoszczędzenie kosztów i czasu .
Wylewka anhydrytowa jest niezwykle płynna, co dodatkowo zapewnia wyjątkową gładkość posadzki. To szczególnie ważne, jeśli posadzka ma zostać pokryta np. posadzką żywiczną. Konsystencja wylewki anhydrytowej jest także dużym ułatwieniem dla samej ekipy wykonującej zlecenie – płynność wylewki umożliwia bezproblemowe rozlanie jej w równomierny sposób.
Co ważne, posadzka anhydrytowa będzie znacznie lepszym rozwiązaniem niż wylewka piaskowo-cementowa w przypadku ogrzewania podłogowego. Dzięki szczelnemu otulaniu instalacji podłogowej oraz wysokim parametrom termoprzewodzącym posadzka anhydrytowa maksymalizuje wydajność systemu ogrzewania podłogowego. Przy posadzce anhydrytowej podłoga nagrzewa się znacznie szybciej niż przy posadzce piaskowo-cementowej, co dodatkowo pozwala na zaoszczędzenie kosztów (i oczywiście – większy komfort ze względu na krótki czas nagrzewania się podłogi).
Posadzka anhydrytowa sprawdzi się lepiej także w przypadku powierzchni pięter budynków i poddaszy. Posadzka tego rodzaju ma znacznie mniejszą grubość niż posadzka piaskowo-cementowa, dzięki czemu nie obciąża ona dodatkowo stropów budynku.
Część informacji pochodzi z portalu www.szpachelka.pl.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.