• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Pod Zurychem powstaje dom czekolady

Opublikowano: 24-12-2018 Źródło: Eiffage
Autor Paulina Wójtowicz
Paulina Wójtowicz
inzynieria.com

W Szwajcarii, w Kilchberg nieopodal Zurychu, powstaje dom czekolady. W wielofunkcyjnym budynku, na który składać się będzie pięć kondygnacji, mieścić się będzie nowoczesne centrum muzealno-edukacyjno-badawcze producenta czekolady Lindt & Sprüngli AG. Główną atrakcją domu ma być wysoka na 8 m fontanna z czekolady – najwyższa tego typu konstrukcja na świecie.


Plac budowy Domu Czekolady Lindt. Fot. Eiffage Plac budowy Domu Czekolady Lindt. Fot. Eiffage

Dom Czekolady Lindt – bo tak nazywać ma się obiekt – powstaje nad brzegiem Jeziora Zuryskiego, około 6 km na południe od stolicy Szwajcarii. Budowa prowadzona jest tuż obok historycznego budynku, wzniesionego w 1899 r. przez Rudolfa Sprüngli-Schifferli, syna założyciela pierwszej w Zurychu pijalni czekolady marki Sprüngli i Synowie. Pod tym samym adresem – Plac Czekolady 1 – znajduje się też główna siedziba „czekoladowego” koncernu.

Projekt Domu Czekolady Lindt. Źródło: Eiffage

Projekt Domu Czekolady Lindt. Źródło: Eiffage

20-metrowy budynek składać się będzie z dwóch podziemnych parkingów i trzech kondygnacji użytkowych. Na powierzchni odpowiadającej wielkości boisku piłkarskiemu, oprócz imponującej fontanny, znajdą się m.in.: multimedialna, interaktywna ekspozycja (jej powierzchnia wynosić ma 1500 m²), w której będzie można poznać proces produkcji czekolady i spróbować różnych jej rodzajów; manufaktura czekolady, gdzie odbywać się będą szkolenia z produkcji wyrobów i również ich degustacja; pijalnia czekolady; największy na świecie sklep firmowy Lindt; sala wykładowo-projekcyjna oraz centrum naukowo-badawcze.

Projekt fontanny czekolady w Domu Czekolady Lindt. Źródło: Eiffage

Projekt fontanny czekolady w Domu Czekolady Lindt. Źródło: Eiffage

Za projekt obiektu odpowiedzialna jest pracownia Christ & Gantenbein z Bazylei. Zgodnie z koncepcją architektoniczną, na nowoczesną fasadę budynku składać się ma aż 170 tys. czerwonych i 50 tys. białych cegieł, odpowiadającym barwom szwajcarskiej flagi narodowej. Ma ona jednocześnie stanowić kontrapunkt do historycznej fasady. Zagospodarowano również teren wokół budynku, który ma być wolny od ruchu samochodowego i umożliwić odwiedzającym centrum wypoczynek wśród zieleni.

Projekt – na zamówienie Fundacji Lindt Chocolate Competence – realizuje Priora AG – spółka zależna Grupy Eiffage. Obiekt jest obecnie w budowie, trwają prace wykończeniowe wewnątrz budynku, które mają się zakończyć końcem września 2019 r. Uroczyste otwarcie Domu Czekolady Lindt zaplanowano na 2020 r. Wartość inwestycji to 82 mln EUR.

Zobacz także: Wieżowiec z wodospadem wyższym niż Niagara

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.

    Bezwykopowa renowacja kanalizacji, studni i rurociągów, Producent rur, paneli i zbiorników GRP, Producent rękawów CIPP - polimerowych, filcowych i nasączanych żywicą, Renowacja kanalizacji, budowa sieci wodociągowej - technologie bezwykopowe