• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Myjka ciśnieniowa – profesjonalne narzędzie do czyszczenia, które przyda się w każdym domu

Opublikowano: 27-02-2019 Źródło: Źródło zewnętrzne

Brud nie zna litości. Potrafi zagnieździć się wszędzie, a w szczególności upodobał sobie trudnodostępne miejsca. Jeśli mieszkamy w wolnostojącym domu, to na pewno mogliśmy się już o tym przekonać – kurz i pył osiadają na elewacji i pokrywają podjazd. By skutecznie z nimi walczyć, potrzebujemy odpowiednich narzędzi. Przekonaj się, jakie są zalety myjek ciśnieniowych – być może nie zdawałeś sobie sprawy, że to właśnie tego narzędzia potrzebujesz.


Myjka ciśnieniowa. Źródło: Fotolia Myjka ciśnieniowa. Źródło: Fotolia

Myjka ciśnieniowa – jak to działa?

Już na pierwszy rzut oka można stwierdzić, że działanie myjek ciśnieniowych nie należy do szczególnie skomplikowanych. Strumień wody, wystrzeliwany z myjki pod dużym ciśnieniem, nadaje cieczy siłę, dzięki której możemy czyścić utwardzone powierzchnie. Urządzenie podłączamy do zbiornika z wodą za pomocą szlaucha ogrodowego (specjalny wąż jest niekiedy dołączony do zestawu przy zakupie myjki), pompa kompozytowa lub aluminiowa wewnątrz urządzenia zwiększa ciśnienie wody, a ta następnie wydobywa się z pistoletu natryskowego. W zależności od rodzaju wykonywanej pracy pistolet może mieć różne końcówki. Najbardziej zaawansowany sprzęt jest wyposażony w specjalny dozownik chemikaliów, funkcję podgrzewania wody czy filtry, które pozwalają na pobieranie wody z naturalnych zbiorników (np. oczka wodnego znajdującego się w ogrodzie czy zebranej deszczówki).

Myjka ciśnieniowa – do czego służy?

Myjka ciśnieniowa pozwala na szybką pracę, zmniejsza zużycie prądu oraz wody, a także przynosi zaskakująco pozytywne rezultaty (nawet w starciu z najbardziej zabrudzonymi powierzchniami). W jakich pracach ją wykorzystamy? Myjką ciśnieniową umyjemy podwórze, samochód oraz meble ogrodowe. Usuniemy brud spomiędzy kostki brukowej i wyczyścimy zarośnięte mchem rynny. Myjka pomoże nam w utrzymaniu w czystości dachu i elewacji budynku, za jej pomocą doczyścimy również narzędzia ogrodowe po skończonej pracy.

Dwa podstawowe rodzaje myjek wysokociśnieniowych

Chcą kupić myjkę ciśnieniową, możemy wybierać między dwoma modelami: myjkami elektrycznymi i myjkami spalinowymi (te drugie charakteryzuje większa moc i lepsza mobilność – ich ruchu nie ogranicza długość kabla), tymi przeznaczonymi do użytku domowego, jak i bardziej profesjonalnymi, które pozwalają na nieprzerwaną pracę przez dłuższy czas. Polecamy używanie myjek ciśnieniowych wyposażonych w kółka oraz zwijarki przewodów (działające analogicznie, co system zwijania kabla w najprostszym domowym odkurzacza) – oba udogodnienia może nie są szczytem techniki, ale znacząco poprawiają komfort pracy, pozwalają dostać się w dowolne miejsce bez konieczności noszenia sprzętu i szybciej schować urządzenie na swoje miejsce po skończonej pracy (nie będziemy musieli się już martwić żmudnym zwijaniem kabla).

Zakup profesjonalnej myjki ciśnieniowej – podstawowe wyposażenie

Profesjonalne myjki ciśnieniowe w momencie zakupu są najczęściej wyposażone w:

  • złączkę węża z filtrem wody,
  • rękojeść pistoletową ze spustem (zwaną popularnie „pistoletem natryskowym”),
  • lancę z dyszą regulującą,
  • wąż wysokociśnieniowy (o długości około 3-5 metrów),
  • zbiornik na detergent,
  • zaczep na przewód zasilający (by kabel nie plątał się pod nogami),
  • uchwyt na akcesoria (by mieć pod ręką wszystko, co może się przydać).

Dodatki, które ułatwią pracę

Do każdej myjki wysokociśnieniowej możemy dokupić szereg dodatków, które ułatwią pracę i pozwolą na uzyskanie jeszcze lepszych efektów. Dodatki najlepiej kupować u tego samego producenta, u którego kupiliśmy podstawowy sprzęt – zagwarantuje to kompatybilność poszczególnych elementów, takich jak przedłużenie lancy czy wymienne końcówki do dyszy. Te ostatnie są szczególnie istotne, bo dzięki nim możemy wykonywać różny rodzaj pracy. Rozproszonym strumieniem wody umyjemy samochód, natomiast z silnego strumienia rotacyjnego skorzystamy, chcąc wyczyścić mocno zabrudzoną powierzchnię porowatą. Z kolei strumień płaski najlepiej sprawdza się przy okazji czyszczenia ścieżek.

Myjka ze szczotką lub zestawem do piaskowania

Źródło: Fotolia Źródło: Fotolia

Na końcu dyszy możemy zamontować też specjalne szczotki (okrągłe, płaskie lub obrotowe), które w połączeniu z wykorzystaniem mniejszego ciśnienia wody idealnie sprawdzą się podczas czyszczenia balkonu lub tarasu wyłożonego mrozoodpornymi płytkami. Dzięki zestawom akcesoriów dopasujemy urządzenie do indywidualnych potrzeb każdego z nas, niezależnie czy akurat będziemy potrzebowali umyć samochód czy zaopatrzyć się w zestaw do piaskowania (czyszczenia powierzchni za pomocą materiału ściernego pod wysokim ciśnieniem – pisaku, który zastępuje w tym przypadku wodę).

O czym zawsze warto pamiętać?

Przełączając się pomiędzy różnymi trybami pracy myjki ciśnieniowej, nie zapominajmy o zmianie końcówki na odpowiednią do właśnie wykonywanej pracy. Dotyczy to nie tylko fizycznych akcesoriów, ale również detergentów. Użycie niewłaściwej końcówki, chemikaliów czyszczących bądź zbyt wysokiego ciśnienia strumienia może mieć nieprzyjemne skutki (np. użycie preparatów czyszczących do kamienia podczas mycia samochodu może trwale uszkodzić jego karoserię). Myjka ciśnieniowa to przydatne urządzenie i proste w obsłudze, ale – podobnie jak z innymi sprzętami użytkowymi – musimy korzystać z niej rozważnie.

    Foto, video, animacje 3D, VR

    Twój partner w multimediach.

    Sprawdź naszą ofertę!