Bentley Systems, Inc., globalny lider wśród dostawców kompleksowych rozwiązań w zakresie oprogramowania do projektowania, budowy i eksploatacji infrastruktury, zaprezentował SYNCHRO XR, aplikację umożliwiającą opracowywanie realistycznych wizualizacji „cyfrowych bliźniaków” projektów budowlanych w technologii 4D, z wykorzystaniem nowych gogli HoloLens 2, które firma Microsoft przedstawiła na konferencji prasowej podczas Mobile World Congress w Barcelonie.

Firma Bentley, zarówno jako partner firmy Microsoft w dziedzinie rzeczywistości mieszanej, jak też reprezentant branży architektonicznej, inżynieryjnej i budowlanej (AEC), zademonstrowała, w jaki sposób aplikacja SYNCHRO XR, dostosowana do gogli HoloLens 2, pozwala użytkownikom współpracować z cyfrowymi modelami budowlanymi. Wystarczą intuicyjne gesty, by planować, tworzyć wizualizacje i nadzorować postępy w pracach budowlanych.

Gogle HoloLens 2 tworzą wizualizację danych projektu „cyfrowych bliźniaków” za pośrednictwem połączonego środowiska danych firmy Bentley opartego na Microsoft Azure. Dzięki rzeczywistości mieszanej kierownicy budowy, planiści, właściciele, zarządcy i inni interesariusze projektu mogą uzyskać wgląd w planowane prace, postęp budowy, potencjalne zagrożenia oraz wymagania dotyczące bezpieczeństwa, korzystając z realistycznej wizualizacji – wyjaśnia firma. Użytkownicy mają również możliwość wejść w interakcję z modelem i wspólnie planować obiekty 4D w czasie i przestrzeni – w przeciwieństwie do tradycyjnej pracy z ekranem 2D, na którym wyświetlane są obiekty 3D.

Aplikacja SYNCHRO XR na HoloLens 2 pozwala na nowy sposób interakcji z „cyfrowymi bliźniakami” projektów infrastrukturalnych. Użytkownicy mogą spojrzeć na projekt z zupełnie nowej perspektywy i zyskać bardziej dogłębny, bezpośredni wgląd w pracę i harmonogram projektu. Zamiast korzystać z ekranu 2D za pomocą myszy i klawiatury, użytkownik może chodzić dookoła modelu, chwytając cyfrowe obiekty, które wydają się zajmować rzeczywistość fizyczną – tłumaczy Noah Eckhouse, starszy wiceprezes ds. realizacji projektów w firmie Bentley Systems. Jest to skuteczny sposób sprawdzania wykonanych prac i przygotowania się do realizacji kolejnych zadań – dodaje.

Jak podkreśla Menno de Jonge, dyrektor ds. cyfrowego budownictwa w Royal BAM Group, obecnie ich grupa korzysta z SYNCHRO i rozwiązania rzeczywistości mieszanej HoloLens 2 na placu budowy dużego projektu muzealnego w Rotterdamie. W naszej branży głównym celem cyfrowej transformacji jest unikanie przeróbek na placu budowy. Dzięki tej technologii możemy łatwo zwizualizować harmonogram budowy, a następnie sprawdzić, czy mamy opóźnienie, oraz zgłosić wszelkie potencjalne problemy, przyjrzeć się problemom i wrócić na właściwe tory – chwali rozwiązanie.

Alex Kipman, specjalista ds. technicznych, sztucznej inteligencji i rzeczywistości mieszanej w firmie Microsoft, opowiada więcej o współpracy z firmą Bentley: Niedawno zapowiedziane urządzenie Microsoft HoloLens 2 to samodzielny komputer holograficzny, który umożliwia interakcję z modelami cyfrowymi. Rozwiązanie to wykorzystuje przełomową technologię HoloLens, zapewniając jeszcze bardziej realistyczne wizualizacje, większą wygodę oraz najlepszą jakość w branży dzięki współpracy z takimi firmami jak Bentley. Cieszymy się, że wraz z firmą Bentley, naszym partnerem w dziedzinie rzeczywistości mieszanej, możemy dać klientom szansę poznania nowego wymiaru kreatywności i pracy zespołowej w projektach z branży AEC przy wykorzystaniu technologii HoloLens 2 i SYNCHRO XR.

Program partnerski firmy Microsoft dotyczący rzeczywistości mieszanej dedykowany jest dostawcom rozwiązań, którzy są zaangażowani w tworzenie technologii związanych z rzeczywistością mieszaną. Jego celem jest wsparcie ich działań. Po przyjęciu do programu firma Microsoft zapewnia szkolenia, pomoc techniczną, wsparcie w sprzedaży i marketingu oraz planowanie biznesowe. 

W 2018 r. firma Microsoft przyznała firmie Bentley Systems tytuł CityNext Partner of the Year.

Więcej informacji o SYNCHRO

Przeczytaj wpis na ten temat na blogu firmy Microsoft

Więcej informacji o HoloLens 2