• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Dbasz o środowisko? Drzwi też mają znaczenie!

Opublikowano: 16-05-2019 Źródło: drzwi-cal.pl

Dzisiaj, kiedy tak wiele mówi się o zanieczyszczeniu środowiska, warto podejmować świadome decyzje dotyczące zarówno oszczędzania wody, energii czy segregacji śmieci, ale również wielu innych aspektów naszego życia. Wybór naturalnych, ekologicznych i odnawialnych materiałów do budowy domu także ma ogromne znaczenie.


Z tego też powodu wybór stolarki drzwiowej nie powinien być pozostawiony przypadkowi. Model drzwi, materiał i jakość wykonania oraz sposób montażu wpływa na późniejsze energooszczędne użytkowanie. Jeśli więc chcesz zadbać o środowisko, świadomie wybierz drzwi do swojego domu. Potrzebujesz porady? Zapraszamy do lektury.

Szczelność i termoizolacyjność

Nieszczelne drzwi w domach powodują wzrost zapotrzebowania na energię nawet o kilkadziesiąt procent. To, jak wiele ciepła przez nie ucieka, może nie być odczuwalne w pierwszej chwili. Wystarczy przecież zwiększyć ogrzewanie, by temperatura pozostała w normie. Jednak prędzej czy później odczujesz to, płacąc rachunki za prąd. To właśnie otwory drzwiowe (ale również okienne), są narażone na największe straty cieplne. Przy nich zwykle powstają mostki termiczne, które powodują przemarzanie, co w efekcie wpływa na wzrost kosztów ogrzewania, a także gromadzenie się wilgoci i powstawanie pleśni. Zwiększone odgrzewanie to nie tylko wyższe rachunki, ale też większa emisja CO2 do środowiska. By zadbać o Naturę, zainwestuj w szczelne drzwi, najlepiej posiadające 4. klasę szczelności powietrznej, prawidłowo zamontowane z eliminacją mostków termicznych, dzięki którym zmniejszysz emisję dwutlenku węgla i zaoszczędzisz na przyjemności.

Decydując się na konkretny model drzwi, zwróć również uwagę na to, jakimi parametrami cieplnymi się charakteryzują. Wybierz takie drzwi, które ochronią przed utratą energii. Zadbaj o odpowiednią termoizolacyjność, najlepiej równą 0,58 W/m2K (najlepiej nie większą niż 0,8 W/m2K. Z takimi parametrami zyskasz drzwi pasywne i energooszczędne, które zatrzymają ciepło wewnątrz domu oraz zapewnią szczelny wiatrołap.

Podsumowując, dlaczego drzwi o doskonałej termoizolacyjności są tak ważne? Zmniejszają straty ciepła w budynku, chronią przed wiatrem, pozwalają na ograniczenie wydatków związanych z ogrzewaniem pomieszczeń, gwarantują zwiększoną szczelność oraz zmniejszają zapotrzebowanie na energię, przez co pozwalają zaoszczędzić i ograniczają emisję dwutlenku węgla w gospodarstwach domowych.

Prawidłowy montaż

Wszelkie korzyści wynikające z zakupu najlepszych drzwi może zniweczyć nieprawidłowy ich montaż. Drzwi zewnętrzne powinny zostać zamontowane dopiero po zakończeniu mokrych prac wewnątrz budynku, czyli po tynkowaniu oraz wykonaniu posadzek, oraz jego osuszeniu. Prawidłowy, ciepły montaż, to taki, który eliminuje mostki termiczne w szczelinie między ościeżnicą i murem. Materiał termoizolacyjny w postaci pianki, czy taśm rozprężnych, wypełniający przestrzeń między ościeżnicą i otworem montażowym musi być zabezpieczony przed infiltracją wilgoci z eksploatowanego budynku i umożliwiać wydalanie tej, która przedostaje się od strony niedosuszonych murów. Do tego celu należy stosować taśmy paroszczelne od strony wnętrza i paroprzepuszczalne od podwórka. Taśmy rozprężne często mają swoje systemy zabezpieczenia przed wilgocią i nie wymagają stosowania dodatkowych zabezpieczeń. Ciepły, inaczej suchy montaż jest gwarancją zapobiegania utraty ciepła wokół ościeżnicy. Równie istotne jest przerwanie mostku termicznego poniżej progu. Idealnym rozwiązaniem jest Termiczna Osłona Podproża opatentowana przez firmę CAL. Z jednej strony spajana z progiem za pomocą zamków w poszerzeniach progu, z drugiej posadowiona i przykręcona do ciepłej podwaliny umieszczonej we wcześniej przygotowanym kanale montażowym. Całość podproża zabezpieczona jest przed zawilgoceniem taśmą bitumiczną wpinaną w rowki poszerzeń progu.

Nowoczesne drzwi zewnętrzne CAL model Jagienka frezowana z blendą to idealne dopełnienie minimalistycznej architektury Nowoczesne drzwi zewnętrzne CAL model Jagienka frezowana z blendą to idealne dopełnienie minimalistycznej architektury

Drewniane drzwi

Materiał, z jakiego wykonane są drzwi, również ma ogromne znaczenie pod względem ochrony środowiska. Drewno to materiał w pełni naturalny i ekologiczny. Drzwi wykonane z wysokogatunkowego drewna dębowego zapewniają trwałość, odporność na zmieniające się warunki atmosferyczne i ciepło wewnątrz domu.

Warto jednak przed zakupem drzwi zastanowić się, skąd pochodzi drewno, które zostało wykorzystane do ich wykonania. Firmy świadome i odpowiedzialne społecznie do produkcji swoich drzwi używają drewna ze sprawdzonych źródeł. W przypadku firmy CAL drewno pochodzi z certyfikowanych lasów, co oznacza, że na ich terenie nie stosuje się pestycydów, a rzadkie gatunki roślin i zwierząt są odpowiednio chronione. Co więcej, drzewa w tego typu lasach od wysiania nasion, przez ochronę i pielęgnację aż po wycinkę, są rozsądnie zarządzane według standardów najwyższej jakości. Chcesz przeczytać więcej na ten temat? Zajrzyj na: https://www.drzwi-cal.pl/drzwi-cal-naturalna-jakosc/.

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!