• Czym jest stal kwasoodporna?
  • Rodzaje stali kwasoodpornej
  • Stale kwasoodporne - właściwości i zastosowanie

Czym jest stal kwasoodporna?

Stale kwasoodporne są grupą wysokostopowych stali nierdzewnych, odpornych na działanie m.in. kwasu siarkowego fosforowego czy octowego w różnych proporcjach i rodzajach rozcieńczenia. Stal kwasoodporna posiada właściwości, które chronią ją również przed działaniem korozji atmosferycznej, będącej skutkiem opadów atmosferycznych. Wykonywane ze stali kwasoodpornej pręty, rury i blachy charakteryzują się ponadprzeciętną wytrzymałością na warunki atmosferyczne i termiczne, dzięki czemu stosuje się je w środowiskach agresywnych chemicznie oraz w instalacjach wysokotemperaturowych, np., przy produkcji wkładów kominowych.

 
Rodzaje stali kwasoodpornej

Dostępna na rynku oferta handlowa i przemysłowa obejmuje szeroki wybór rodzajów stali kwasoodpornej. Do najpopularniejszych należą:
 
• stale kwasoodporne typu 1.4404 i 1.4401 – stal kwasoodporna austenityczna, mająca zastosowanie w środowiskach narażonych na działanie chlorków, mocznika oraz kwasów,
• stal nierdzewna ferrytyczna – odporne na korozje, wysokochromowe stale kwasoodporne o niskiej zawartości węgla,
• stal nierdzewna martenzytyczna – charakteryzuje się większą zawartością węgla niż stale kwasoodporne typu 1.4404 i 1.4401, stal 00H17N14M2 oraz stale ferrytyczne. Znajduje zastosowanie w budowie części i podzespołów narażonych na ponadprzeciętne ścieranie i wymagających zwiększonej ochrony antykorozyjnej.

Stale kwasoodporne – właściwości i zastosowanie

Stale kwasoodporne znajdują swoje zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu, m.in. przy konstrukcji maszyn i pojazdów oraz poszczególnych części i podzespołów, szczególnie narażonych na korozję czy działanie agresywnej chemii. Stal kwasoodporna jest również często wybieranym surowcem do produkcji różnego rodzaju blach, wkładów czy elementów konstrukcyjnych. Wykorzystuje się ją również w przemyśle stoczniowym, rafineryjnym czy azotowym, a także przy budowie m.in. basenów czy kotłowni, z uwagi na dużą wytrzymałość i odpowiednie właściwości fizyko-chemiczne.