Prace nad koncepcją zagospodarowania portu trwały około 12 miesięcy, a projektanci przygotowali sześć propozycji. Nad koncepcją Portu Centralnego pracowało około 60 specjalistów z różnych dziedzin oraz 10 firm, które m.in. wykonywały analizy rynku transportu wodnego i prognozowały jego rozwój w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat.

Koncepcja wybrana przez ZMPG zakłada budowę nowego portu, który miałby powstać w sąsiedztwie gdańskiego półwyspu Westerplatte.

Marcin Osowski, wiceprezes do spraw infrastruktury ZMPG, podał, iż Port Centralny obejmuje około 1400 ha oraz 410 ha powierzchni lądowej. W ramach zaplanowanej inwestycji powstać miałoby dziewięć terminali, cztery obrotnice oraz trzy tory podejściowe. W projekcie założono również budowę 19 km nabrzeży eksploatacyjnych oraz 8,5 km falochronów. W porcie mają znaleźć się m.in. dwa nowe terminale kontenerowe, terminal offshore, LNG przestrzeń dla stoczni i statków pasażerskich.

Minister gospodarki wodnej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk wyraził nadzieję, że port w Gdańsku będzie tym portem wiodącym, a przede wszystkim tym, który wyznaczy teraz kierunek rozwoju, bo przecież to nie jest tylko i wyłącznie rozbudowa portu, tylko budowa zupełnie nowego portu.

Szef resortu potwierdził, że powstaje obecnie specustawa, mająca przyspieszyć budowę Portu Centralnego. Przedsięwzięcie ma być finansowane z wielu źródeł.

Budowa Portu Centralnego zostanie zrealizowana w trzech etapach. Nie wiadomo, które terminale zostaną wybudowane jako pierwsze, póki co prowadzone są rozmowy z potencjalnymi operatorami.

Dziś o konkurencyjności decydują szlaki transportowe. Infrastruktura, którą mamy, na tę chwilę wystarcza, ale rola i znaczenie Portu Gdańsk jako najważniejszego węzła logistycznego w Europie Wschodniej sprawi, że w perspektywie kilkunastu kolejnych lat musimy myśleć o nowoczesnej i wydajnej, głębokowodnej przestrzeni ze starannie zaprojektowanym i innowacyjnym zapleczem – podkreślił Łukasz Greinke, prezes ZMPG.

Przeczytaj także: 10 największych portów morskich cargo w Europie