Inwestycja w zbudowanie wydajnej i niezawodnej sieci opartej na kablach światłowodowych to konieczność dla praktycznie każdej instytucji publicznej, a także dla wielu firm. Także osoby prywatne coraz częściej chcą mieć własną sieć światłowodową z uwagi na jej wydajność.

Wdmuchiwanie jako najefektywniejsza metoda budowy sieci światłowodowych

Ze względu na swą specyfikę konstrukcyjną oraz sposób działania kable światłowodowe nigdy nie mogą być układane bezpośrednio w ziemi. Co istotne, takie kable nie powinny być również kładzione z wykorzystaniem kanalizacji teletechnicznej pierwotnej – światłowody każdorazowo muszą być układane w rurze wtórnej (są to najczęściej mikrorurki albo rury RHDPE). Pierwotnie wprowadzanie światłowodów do rur osłonowych odbywało się wyłącznie ręcznie. Kabel był wciągany przy użyciu linki, włókna szklanego, w rzadszych przypadkach wykorzystywano wciągarki. Niestety, metody te znacząco zwiększają ryzyko uszkodzenia lub zniszczenia kabla światłowodowego, dlatego już od wielu lat stosowane są techniki nie tylko znacznie efektywniejsze, ale przede wszystkim w pełni bezpieczne dla kabli. Metoda wdmuchiwania światłowodów jest dziś standardem powszechnie używanym na całym świecie, a budowa sieci światłowodowych przy wykorzystaniu wdmuchiwania kabli światłowodowych przebiega szybko i bezproblemowo, jeśli zostanie powierzona wykwalifikowanym, doświadczonym specjalistom.

Jak wygląda proces wdmuchiwania światłowodów?

Przed rozpoczęciem wdmuchiwania światłowodu konieczne jest dokonanie wszystkich niezbędnych pomiarów, a jeśli klient tego wymaga, możliwe jest również dokonanie pomiaru światłowodu na bębnie przed wdmuchnięciem go. Dzięki temu można uzyskać pewność, iż zamówiony światłowód nie jest uszkodzony, a ponadto minimalizuje się potencjalne ryzyko wystąpienia uszkodzeń. Samo wprowadzanie kabli światłowodowych do osłony przebiega najczęściej z wykorzystaniem sprężonego powietrza, bardzo rzadko przy wykorzystaniu wody pod odpowiednio dobranym ciśnieniem. Optymalne dopasowanie metody oraz parametrów pozwala przeprowadzić wdmuchiwanie światłowodów szybko i sprawnie nawet przy dużej ilości kabli do wprowadzenia.

Specjaliści z firmy Wartel, jednego z polskich liderów w dziedzinie budowy sieci światłowodowych, podkreślają, że dobrym rozwiązaniem jest dokonanie gruntownych, dokładnych pomiarów reflektometrycznych nie tylko przed rozpoczęciem, ale również po zakończeniu prac. Dzięki temu można praktycznie do zera wyeliminować możliwość wystąpienia jakichkolwiek uszkodzeń strukturalnych w obrębie ułożonych przewodów światłowodowych. Przekłada się to nie tylko na żywotność samej sieci, ale także na skuteczność i stabilność jej działania.

Techniki wdmuchiwania światłowodów

Ręczna metoda, o której wspominaliśmy już wcześniej, jest obecnie wykorzystywana dość rzadko (zazwyczaj do wciągania światłowodów w kanalizacji pierwotnej). Współcześnie stosuje się trzy zasadnicze metody wdmuchiwania kabli do mikrorurek światłowodowych i są to:

  • wdmuchiwanie przy wykorzystaniu wyłącznie sprężonego powietrza – ta technologia opiera się na użyciu wysokowydajnych sprężarek, tłoczących sprężone powietrze do rur osłonowych. Pozwala wdmuchiwać światłowody na duże odległości w krótkim czasie;
  • wdmuchiwanie wspomagane mechanicznie – poza sprężonym powietrzem wykorzystywany jest także mechaniczny podajnik, który przesuwa kabel, co zwiększa szybkość procesu. Podajnikiem tym najczęściej jest niewielki tłoczek, przylegający dość ściśle do ścianek rury osłonowej. Wdmuchiwarka światłowodowa tłocząc sprężone powietrze powoduje przesuwanie tłoczka, który ciągnie za sobą kabel przez osłonę;
  • wdmuchiwanie przy wykorzystaniu wody – jest to metoda mało popularna i niezwykle rzadko stosowana. Wdmuchiwanie światłowodów wspomagane wodą pod ciśnieniem od metody powietrznej różni się właściwie jedynie wykorzystywanym medium, warto jednak zaznaczyć, że w przypadku metody wodnej należy znacznie większą uwagę przykładać do temperatury pracy, gdyż resztki wody pozostałe po wdmuchiwaniu kabli w ujemnej temperaturze będzie zamarzać, uszkadzając lub nawet niszcząc ułożoną instalację. Z tego względu znacznie bezpieczniejszą metodą jest wdmuchiwanie sprężonym powietrzem, które nie niesie ze sobą takiego ryzyka i ma większe spektrum granicznych temperatur pracy.

Niezbędne urządzenia i sprzęt

Podstawowym urządzeniem, które jest niezbędne do wdmuchiwania kabli światłowodowych, jest tzw. wdmuchiwarka światłowodów. Obecnie na rynku dostępne są różne modele – w zależności od typu i wydajności są one bardziej lub mniej uniwersalne. Istnieją modele przeznaczone wyłącznie do wdmuchiwania za pomocą sprężonego powietrza, ale sporą grupę stanowią urządzenia, które mogą pracować w dwóch trybach: na sprężone powietrze albo tłocząc wodę pod ciśnieniem. W zależności od stosowanej metody wdmuchiwania i ilości kabli przydatne mogą okazać się także akcesoria dodatkowe, jak np. karuzela do mikrokabli, stojak do odwijania rur HDPE czy płyn poślizgowy do kabli i mikrokabli albo tłoczki. W większości przypadków przyda się także wydajny kompresor do wdmuchiwarki.

Przy jakich projektach stosuje się wdmuchiwanie światłowodów?

Najkrócej rzecz biorąc wdmuchiwanie światłowodów stosuje się wszędzie tam, gdzie układane są przewody światłowodowe – czyli obecnie w coraz większej liczbie miejsc i instytucji. Z usług firm budujących sieci światłowodowe korzystają m.in. deweloperzy, dostawcy internetu, firmy, a także instytucje publiczne, urzędy czy szkoły. Światłowody coraz powszechniej wykorzystuje się na liniach produkcyjnych w przemyśle, szczególnie w systemach sterowania i wszędzie tam, gdzie zastosowanie tradycyjnego okablowania elektrycznego do przesyłu danych mogłoby być niebezpieczne. Medycyna to kolejny obszar, w którym światłowody są z powodzeniem wykorzystywane od lat, podobnie branża komputerowa. Swego rodzaju ciekawostką może być fakt, iż światłowody chętnie stosuje się w górnictwie – czujniki dymu przekazują informacje o zagrożeniach właśnie przez światłowody. Przewody oparte na światłowodach znajdują zastosowanie w coraz większej liczbie dziedzin życia, także codziennego, a zapotrzebowanie i możliwości wykorzystania ich stale rosną.

Wdmuchiwanie światłowodów – od czego zależy cena usługi?

Ponieważ nie istnieją dwie identyczne sieci światłowodowe, nie da się tym samym ustandaryzować ceny wdmuchiwania światłowodów. Każdorazowo bowiem finalny koszt inwestycji jest określany indywidualnie i zależy od wielu zmiennych. Specjaliści marki Wartel podkreślają, że dla każdego klienta przygotowują spersonalizowaną ofertę, a pośród czynników, które w największym stopniu wpływają na cenę wykonania sieci światłowodowej, wymienili przede wszystkim:

  • stopień złożoności tworzonej sieci,
  • zakres prac dodatkowych, koniecznych do uruchomienia infrastruktury z oczekiwaną wydajnością, wybór metody wdmuchiwania kabli światłowodowych,
  • całkowity czas pracy,
  • łączną długość kabli.