Project Management Institute

Standard zarządzania projektami PMBOK został opracowany przez międzynarodową organizację Project Management Institute wywodzącą się z Pensylwanii w Stanach Zjednoczonych. Jest to organizacja zrzeszająca blisko 500 tys. menedżerów i kierowników projektów z całego świata, a za cel stawia sobie rozwój standardów zarządzania projektami, certyfikację Project Managerów, która pozwala wyróżniać osoby o wyróżniającym się poziomie wiedzy i umiejętności w tej dziedzinie oraz przeprowadza szkolenia z zarządzania projektami wg PMBOK. PMI organizuje również szereg konkursów, których celem jest nagradzanie osób i firm dotrzymujących wysokich standardów w prowadzeniu projektów oraz popularyzacja metodyki PMBOK na świecie.

PMBOK

PMBOK Guide, jak już wspomniano wyżej, jest standardem zarządzania projektami opublikowanym przez PMI w 1996 r. Wydawnictwo to zawiera szereg wytycznych i najlepszych praktyk dotyczących zarządzania projektami. Metoda PMBOK wychodzi z założenia, że każdy projekt posiada swój cykl życia, poczynając na etapie inicjacji, poprzez przygotowanie i rozwinięcie, aż do zamknięcia bądź zakończenia projektu. Główne procesy bądź etapy w cyklu życia projektu to:

  •  etap inicjowania (procesy rozpoczęcia) – czyli wszystkie działania podejmowane w celu zdefiniowania projektu,
  • etap planowania (procesy planowania) – działania, których nadrzędnym celem jest ustalenie zakresu projektu, zdefiniowanie jego celów biznesowych oraz niezbędnych do podjęcia akcji,
  • etap realizacji (procesy realizacji) – wszelkie działania stanowiące realizację, wykonanie prac, które zostały zdefiniowane na wcześniejszym etapie w Planie Zarządzania Projektem. Nazywamy je potocznie wymaganiami projektowymi,
  • procesy monitorowania i kontroli – działania zmierzające do zapewnienia kontroli i śledzenia postępu prac w projekcie, również działania pozwalające oceniać wydajność prac, a także inicjowanie zmian w kierunku rozwoju projektu, wymaganiach biznesowych itp.,
  • etap zamknięcia (procesy zakończenia) – działania podsumowujące i kończące, które w formalny sposób stanowią rozliczenie projektu, jego efektów i odbiór wyników.

Szkolenia PMBOK

Metodyka PMBOK jak każda metoda zarządzania kieruje się swoimi zasadami oraz sposobem postępowania, a także w pewnej mierze również formalizmami. Ich poznanie przez członków zespołów projektowych jest kluczowe dla sprawnego zarządzania projektem. Szczególną rolę odgrywa w tym względzie kierownik projektu, z angielskiego project manager (czyli potocznie PM) – powinien on mieć wiedzę pozwalającą zarządzać w sprawny sposób projektem, rolami poszczególnych członków zespołu i być w stanie wypracować odpowiedni standard prac nad projektem. Ze względu na złożoność tej tematyki warto rozważyć odpowiednie szkolenia dla osób pełniących rolę kierownika projektów czy też innych członków zespołu projektowego. Na rynku dostępny jest cały szereg tego typu szkoleń i kursów, również takich, które pozwalają uzyskać certyfikaty PMI, takie jak Program Management Professional (PgMP) czy też Portfolio Management Professional (PfMP).

Należy przy tym pamiętać, że warto przejrzeć oferty wielu organizatorów szkoleń i kursów z zarządzania projektami, co pozwoli nam wybrać nie tylko szkolenie najlepiej dopasowane do naszych potrzeb, ale również obniżyć koszt inwestycji związanej z udziałem w szkoleniu.

Podobne artykuły: Najpopularniejsze metody zarządzania projektami