Jak podaje Polska Agencja Prasowa (PAP), wydanie certyfikatu jest efektem wieloetapowego procesu uprawomocniania się zgody na realizację inwestycji. Nowy dokument objąć ma wszystkie prace przy budowie kościoła, zaplanowanych na najbliższych siedem lat.

Prace nad uregulowaniem sytuacji prawnej przedsięwzięcia trwają od 2017 r. Jak poinformowała dyrekcja Sagrada Familia, pierwszym ważnym krokiem w tej sprawie było zatwierdzenie w lutym 2019 r. specjalnego planu zmian w układzie centrum miasta. Wtedy też przegłosowano uchwałę rady miasta, która stała się podstawą do wydania pozwolenia budowlanego.

Wcześniej, w październiku 2018 r., ratusz oraz władze bazyliki porozumiały się ws. odprowadzania na rzecz miasta części wpływów z biletów wstępu do Sagrada Familia. W sumie w ciągu najbliższej dekady Barcelona zyska na tym porozumieniu 36 mln EUR. Środki te mają być przeznaczone m.in. na rozwój komunikacji miejskiej oraz inwestycje infrastrukturalne w sąsiedztwie bazyliki.

Według wstępnych szacunków ostateczną datą ukończenia bazyliki ma być 2026 rok.

Sagrada Familia, a właściwie Świątynia Pokutna Świętej Rodziny, to zlokalizowana w Barcelonie bazylika mniejsza, zaprojektowana w stylu secesyjnym przez Antoniego Gaudiego. Architekt zginął tragicznie w trakcie budowy, a jego projekty zostały zniszczone w drugiej połowie lat 30. (hiszpańska wojna domowa). M.in. z tego względu budowa świątyni nigdy nie została ukończona – trwa nieprzerwanie od 137 lat.

Przeczytaj także: Hiszpania: elektrownie fotowoltaiczne w miejsce reaktorów jądrowych