Jak informuje Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju (MIR), proces budowlany może znacząco przyspieszyć. Wszystko za sprawą zmian, jakie szykują się w procesie prowadzenia prac geodezyjnych i kartograficznych. Zmniejszyć mają się obciążenia biurokratyczne, a organizacja państwowego zasobu danych z ww. dziedzin ma być lepiej zorganizowana.
Fot. qoppi / Shutterstock
Wśród najważniejszych zmian znalazło się nieodpłatne udostępnianie wybranych zbiorów danych, takich jak ortofotomapy, państwowy rejestr podstawowych osnów geodezyjnych, grawitacyjnych i magnetycznych oraz wybranych informacji dotyczących działek i budynków ewidencyjnych. Zakres informacyjny zawarty w ich ewidencji ma ulec zmniejszeniu – będzie to możliwe dzięki usunięciu z zasobu tych danych, które mają odzwierciedlenie w innych rejestrach państwowych. Takie rozwiązanie optymalizuje prowadzenie poszczególnych baz danych i jednoznacznie wskazuje podmioty odpowiedzialne za aktualność i rzetelność swoich zasobów – wyjaśnia resort.
Projekt zakłada również aktualizowanie informacji zawartych w ewidencji gruntów i budynków na podstawie materiałów, które znajdują się w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym, z urzędu, a więc bez konieczności składania wniosku. Usprawni to proces aktualizacji danych w bazie.
Autorzy propozycji chcą także wprowadzenia obowiązku – zarówno dla aktów nowych, jak i już obowiązujących – tworzenia zbiorów danych przestrzennych dla aktów planowania przestrzennego oraz określać ich minimalny zakres. W ten sposób zostanie wykonany pierwszy istotny krok w kierunku upowszechnienia zbiorów danych przestrzennych dotyczących dokumentów planistycznych – tłumaczy MIR.
Nowelizacja przewiduje również zniesienie pobierania minimalnej opłaty (dziś wynosi ona 30 zł) za skorzystanie z materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
Projekt został już zaakceptowany przez Stały Komitet Rady Ministrów.
Przeczytaj także: Dron usprawni prace geodezyjne
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.