Jak odnowić stary trawnik, czyli dosiewanie trawy

Zależnie od stanu i stopnia ewentualnych uszkodzeń trawnika mamy dwa wyjścia. Możemy zdecydować się na dosiewanie trawy do starego trawnika lub zerwanie darni i całkowitą wymianę starego trawnika na nowy. Jeśli uważamy, że część trawnika nadal jest w dobrej kondycji i chcielibyśmy rewitalizować jedynie wybrane obszary, możemy wybrać opcję dosiania nowej trawy do starego trawnika.

Jak jednak siać trawę na starym trawniku? Musimy wziąć pod uwagę, że naprawa trawnika jest procesem dosyć trudnym i nie zawsze zakończy się sukcesem. Pierwszym krokiem jest bardzo krótkie skoszenie trawy, a następnie wertykulacja i aeracja całego trawnika. Po tych zabiegach skupiamy się na wyłysiałych miejscach, w których stara trawa całkowicie obumarła. W tych obszarach dosiewamy nową trawę. Najlepiej jest użyć tej samej mieszanki nasion traw, które rosną na pozostałych częściach trawnika. Obsiane miejsca przykrywamy następnie niezbyt grubą warstwą torfu lub kompostu.

Jeśli trawnik nie był wcześniej nawożony, powinniśmy zadbać o dostarczenie kluczowych składników odżywczych. W okresie od wiosny do końca lata (mniej więcej od marca do sierpnia) możemy podać nawóz z dużą dawką azotu. Wiosną nawóz powinien także zawierać wysoką dawkę fosforu. Azot stymuluje wzrost i wybarwienie trawy, natomiast fosfor jest niezbędny do wytworzenia silnego systemu korzeniowego – radzi nam ekspert z firmy Grassland Farms.

Usuwanie starego trawnika – jak zrobić to poprawnie?

Jeśli opisane powyżej zabiegi rewitalizacji trawnika nie dały oczekiwanego rezultatu, pozostaje nam całkowita wymiana trawnika. Zastanawiasz się więc, jak usunąć stary trawnik? Do wyboru mamy dwie opcje: przekopanie trawnika lub użycie herbicydów. Przekopywanie trawnika to rozwiązanie dobre dla mniejszych powierzchni. W tym przypadku ręcznie usuwamy całą darń ze starego trawnika. Trawniki o większej powierzchni możemy usunąć przy użyciu herbicydu. Najpopularniejszym specyfikiem jest Roundup. Dawka 60 ml na 100 metrów kwadratowych powinna doprowadzić do całkowitego uschnięcia każdej rośliny na spryskanym terenie. Niestety w tym przypadku musimy się liczyć z kilkutygodniowym czasem oczekiwania. Przeniknięcie herbicydu do korzenia i pełne uschnięcie trawy zajmuje około 4–5 tygodni. Dalsze zakładanie trawnika powinno przebiegać tak samo, jak w przypadku całkiem nowego trawnika.

Nowy trawnik – wysiewany czy trawa z rolki?

Musimy jeszcze zdecydować, jaką trawę wykorzystamy do założenia nowego trawnika. Zakładanie nowego trawnika w miejsce starego odbywa się często w miejscach już użytkowanych, takich jak przydomowy ogródek czy teren wokół firmy. Wybór trawnika wysiewanego będzie wiązał się z koniecznością jeszcze dłuższego oczekiwania na nową trawę. W czasie wzrostu będziemy musieli poświęcić dodatkowy czas na jego pielęgnację i doglądanie. Jeśli zależy nam na czasie, zdecydowanie lepsza będzie trawa z rolki – cena za metr kwadratowy będzie co prawda nieco wyższa. Różnicę tę jednak wynagradza to, że pięknym nowym trawnikiem możemy cieszyć się praktycznie od razu.

Nowy trawnik na starym będzie więc wymagał od nas nieco pracy. Jednak dla osoby zdeterminowanej i systematycznej przedsięwzięcie to nie powinno być problemem. Mamy nadzieję, że nasze porady pozwolą Ci szybko ponowne cieszyć bujnym i soczyście zielonym trawnikiem.