• W porcie zewnętrznym Portu Gdynia powstać ma m.in. terminal LNG
  • Rocznie do budżetu państwa z działalności Portu Gdynia trafia ponad 6 mld zł
  • Przychody pochodzą z ceł i podatków pobieranych od obrotu towarami

Dynamika wzrostu przeładunków w polskich portach morskich jednoznacznie pokazuje, że należy inwestować w rozwój infrastruktury. Temu służy przygotowana przez nas specustawa o portach zewnętrznych, która przyspieszy realizację inwestycji, a to spowoduje jeszcze większy wzrost przeładunków – mówi Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Nowe regulacje są szczególnie ważne w kontekście portu w Gdyni, ponieważ w jego granicach administracyjnych jest brak niezagospodarowanych terenów. To właśnie Port Gdynia przygotowuje się do budowy portu zewnętrznego. Coroczne rekordy przeładunkowe, a także brak możliwości rozbudowy wewnątrz portu pokazują, że port zewnętrzny jest kluczem do sukcesu. Ustawa o inwestycjach w zakresie budowy portów zewnętrznych pozwoli na dynamiczny rozwój Portu Gdynia i wykorzystania jego ogromnego potencjału. Cieszymy się, że dostaliśmy zielone światło dla realizacji niezbędnych inwestycji dla rozwoju portu, aby mógł konkurować na Bałtyku i stać się portem docelowym dla statków z najdalszych zakątków świata – twierdzi Adam Meller, prezes ZMPG S.A.


Port zewnętrzny zacznie się na przedłużeniu nabrzeża Śląskiego. Jego częścią będzie nabrzeże o długości 2500 m i szerokości 700 m. Obsługiwane mają być kontenerowce o długości 490 m, szerokości 72 m i zanurzeniu co najmniej 16 m. Nowe wejście główne do portu będzie miało 300 m szerokości.

Centralną częścią portu zewnętrznego ma być terminal kontenerowy z możliwością przeładunku dwóch mln TEU. W projekcie przewiduje się rezerwę terenu na kolejne 0,5 mln TEU. W ramach tej inwestycji powstać ma też m.in. terminal LNG wraz z zasilającą go elektrownią. Port zewnętrzny niemal podwoi obszar Portu Gdynia, który obecnie zajmuje 240 ha, a także wzmocni jego potencjał przeładunkowy i konkurencyjność na tle innych portów basenu Morza Północnego i Adriatyckiego. Pierwsze statki powinien obsłużyć w 2026 r.

Przeczytaj także: Taki będzie Port Centralny w Gdańsku [wizualizacje]