• Rozbudowany terminal B na katowickim lotnisku pozwoli zwiększyć obsługę pasażerów z 6 do 8 mln rocznie
  • Zakończenie prac budowlanych przewidziano na II kw. 2021 r.
  • W ostatnim kw. 2019 r. zostaną oddane do użytku cztery nowe stanowiska postojowe dla samolotów cargo

Dzięki inwestycji zwiększy się też liczba stanowisk odprawy biletowo-bagażowej z 18 do 28, stanowisk kontroli bezpieczeństwa z 6 do 8 i bramek do boardingu z 10 do 16. Po zakończeniu projektu łączna powierzchnia terminali pasażerskich wzrośnie z 29 tys. m2 do 34 tys. m2. Rozbudowany terminal zostanie oddany do użytku w II kw. 2021 r.

Katowice Airport w sierpniu br. udostępni pasażerom 660 nowych miejsc parkingowych na parkingu P1. Dzięki temu liczba miejsc postojowych na parkingu przed terminalami pasażerskimi wzrośnie do 2160. Łącznie, wliczając to miejsca na pozostałych parkingach należących do portu, kierowcy będą mieli do dyspozycji okolo 6700 stanowisk.

Trwają też prace nad koncepcją zagospodarowania centralnej części portu. W dokumencie określona zostanie wielkość i lokalizacja nowego, centralnego terminalu pasażerskiego wraz z powiązanymi z nim – nowym systemem dróg wewnętrznych, parkingów (w tym wielopoziomowego) oraz drugim hotelem i biurowcem. Przeprowadzone analizy pozwolą podjąć decyzję o skali kolejnych inwestycji związanych z rozwojem infrastruktury terminalowej i parkingowej – czytamy w komunikacie.


Celujemy w budowę infrastruktury, która umożliwi w przyszłości komfortowe obsłużenie od 10 do 12 mln pasażerów rocznie. Dlatego w przyszłym roku chcemy ogłosić konkurs architektoniczny na projekt nowego, niezależnego terminalu – komentuje cytowany w informacji Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego (GTL), spółki zarządzającej lotniskiem.

W IV kw. br. zakończy się też rozbudowa płyty postojowej samolotów towarowych. Pojawią się na niej cztery nowe stanowiska postojowe dla samolotów kodu C, czyli np. dla Airbusa A320, czy też Boeinga 737-800. Dzięki temu liczba stanowisk postojowych na płycie cargo wzrośnie do 10 z 36 stanowiskami dla samolotów towarowych. Ogółem w Pyrzowicach dostępnych będzie 36 stanowisk dla samolotów cargo. Prowadzone i planowane przedsięwzięcia to część programu inwestycyjnego obejmującego działania do 2025 r. Jego wartość to 600 mln zł.

Przeczytaj także: Lotnisko Szczecin-Goleniów zostanie rozbudowane