Wybrany przez Port wykonawca to Korporacja Budowlana Doraco sp. z o.o. Oferta spółki została oceniona najwyżej ze względu na zaproponowaną najniższą cenę. Komisja przetargowa nie stwierdziła też żadnych braków formalnych w przedłożonych dokumentach.

Zgodnie z ofertą firma ma zrealizować projekt budowy pirsu w ciągu 26 miesięcy od momentu podpisania umowy. Inwestycja ma zostać sfinansowana ze środków własnych oraz z obligacji, które wyemituje Port Lotniczy Gdańsk przy współpracy z Bankiem Pekao.

Rozbudowa terminalu T2 ma potrwać do końca 2021 r.

Wybudowanie nowego pirsu, będącego przedłużeniem części bezpośredniej obsługi pasażerów w terminalu T2, spowoduje, że jego powierzchnia powiększy się z 53 tys. m2 do 69 tys. m2. Będzie też więcej m.in. linii kontroli bezpieczeństwa (ich liczba wzrośnie z obecnych 11 do 18), a także karuzel do odbioru bagażu, których liczba powiększy się z 5 do 9. Dwie dodatkowe bramki wylotowe przeznaczone będą dla autobusów dowożących pasażerów na płytę lotniska. W efekcie tej inwestycji port będzie mógł obsługiwać za pomocą rękawa pasażerów przylatujących ze strefy non-Schengen lub odlatujących z tej strefy w terminalu T1. Zaplanowano także m.in. rozbudowę wewnętrznych dróg dojazdowych.

Budowa pirsu jest dla nas priorytetem ze względu na możliwości zapewnienia komfortu pasażerom i przewoźnikom podróżującym do/z non-Schengen oraz zwiększenia przepustowości kontroli bezpieczeństwa i paszportowej dla pasażerów. Dlatego mimo wyższych kosztów, zdecydowaliśmy o jej realizacji. Zapewniam, że bez kilku innych, mniejszych inwestycji lotnisko dalej będzie bezpiecznie i dobrze funkcjonowało, a dodatkowo mamy nadzieję pozyskać na nie środki unijne – mówi Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk.

Przeczytaj także: Katowickie lotnisko rozbuduje terminal pasażerski. Planuje też kolejne inwestycje