• Charakterystyka i specyfikacja stali 30HGSA, 30HGS
  • Zastosowanie stali 30HGSA, 30HGS

Charakterystyka i specyfikacja stali 30HGSA, 30HGS

Stal 30HGSA, 30HGS cechuje się wysoką hartownością, wytrzymałością oraz odpornością na zużycie. Ze względu na występujące spadki własności wytrzymałościowych po przekroczeniu określonej grubości, wykorzystuje się ją do produkcji elementów do 60 mm. Jest to stal przeznaczona do obróbki cieplnej. Po ulepszeniu cieplnym uzyskuje ona odpowiednie parametry. Po przeprowadzeniu konkretnych procesów – niskiego odpuszczania oraz hartowania, zyskuje znakomite wskaźniki wytrzymałościowe, przy równoczesnych optymalnych pozostałych właściwościach. Z kolei dzięki starannie wykonanemu hartowaniu wraz z przemianą martenzytyczną, możliwe jest zyskanie wysokich parametrów w zakresie wytrzymałości i twardości. Wykonując natomiast procesy tzw. odpuszczania, dochodzi do usunięcia naprężeń, co z kolei przyczynia się do rozpadnięcia się martenzytu struktur sorbitycznych. Efektem tego procesu jest nadanie stali wysokiej udarności oraz plastyczności. Należy przy tym mieć na uwadze, że ujemną cechą tego rodzaju stali jest występowanie dużych wymagań, które dotyczą technologii spawania i obróbki cieplnej. Może dojść podczas nich do pęknięcia stali.

Jeśli chodzi natomiast o różnice pomiędzy 30HGSA a 30HGS, to występuje ona w składzie chemicznym. Pierwszy rodzaj cechuje się bardziej zawężonymi w stosunku do pierwowzoru dopuszczeniami fosforu (P) oraz siarki (S), czego efektem jest poprawa własności o około 10–15%.

Ponadto stal ta charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami. Jej granica plastyczności wynosi do około 830 MPa, a praca łamania KU2 – 36 J. Wydłużenie wynosi około 9%, a przewężenie – 45%. Twardość w stanie cieplnie ulepszonym mieści się w przedziale 295-360 HB, z kolei twardość w stanie zmiękczonym – powyżej 229 HB. Wytrzymałość na rozciąganie to około 1080 MPa.

Warto także wspomnieć o kwestii spawania. Wyroby z tej stali są trudnospawalne, dlatego też należy unikać zabiegu i spawać poszczególne elementy w osłonie CO2 w stanie zmiękczonym, elektrodami otulonymi albo metodą łukową. Wymagają one także wstępnego nagrzania stali do konkretnej temperatury, zależnie od przekroju danego elementu.

Zastosowanie stali 30HGSA, 30HGS

Jak już napisano wyżej, wspomniana stal znajduje zastosowanie przede wszystkim w przypadku części maszyn bardzo obciążonych oraz ciężkich konstrukcji z oddziałującym silnym obciążeniem. Ze względu na swe właściwości, sprawdza się również jako stal dla lotnictwa. Jest wykorzystywana również do części konstrukcji nitowanych, a także podzespołów o średnich przekrojach, pracujących do maksymalnej temperatury 150-200 stopni Celsjusza.

Ponadto wyroby ze stali 30HGSA używane są na koła zębate, tuleje, kołnierze, przekładnie zębate, części sprzęgła, wrzeciona, dźwignie i wały. Są stosowane także do produkcji łopatek kompresorów i szczególnie obciążonych osi. Jak już wspomniano wyżej, szczególne zastosowanie znalazły w lotnictwie – przy produkowaniu silników tłokowych, innego rodzaju silników, a także płatowców. Wykorzystywane są także jako golenie podwozia, rury na konstrukcje, kratownice do zamocowań silników albo zastrzały.