• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Umowa na budowę Podkarpackiego Centrum Nauki [wizualizacje]

Opublikowano: 19-09-2019 Źródło: UMWP
Autor Łukasz Madej
Łukasz Madej
inzynieria.com

W podrzeszowskiej Jasionce powstanie Podkarpackie Centrum Nauki (PCN) Łukasiewicz. Budynek będzie miał cztery kondygnacje: jedną podziemną oraz trzy naziemne. Podpisano już umowę z generalnym wykonawcą.


Źródło: Pracownia Projektowa F11, f-11.pl Źródło: Pracownia Projektowa F11, f-11.pl
  • Wkrótce rozpoczną się prace projektowe
  • Centrum otwarte ma zostać w 2022 r. przed wakacjami
  • Budowa będzie kosztować 49,5 mln zł

Nasze centrum nie będzie tylko miejscem edukacji, choć oczywiście jest to niezmiernie ważne. Widzimy ten projekt znacznie szerzej, jako miejsce promowania naszych inteligentnych specjalizacji, z głównym naciskiem na lotnictwo, a także miejsce przygotowywania kadr dla naszej rozwijającej się gospodarki – mówi marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl.

Źródło: Pracownia Projektowa F11, f-11.pl

Źródło: Pracownia Projektowa F11, f-11.pl

Powierzchnia użytkowa Podkarpackiego Centrum Nauki wyniesie 6560,2 m2, a całkowita wysokość obiektu 19,5 m. W Centrum znajdą się m.in. laboratoria i pracownie warsztatowe. Sam budynek będzie stanowił wizytówkę centrum. Konotacje bryły budynku są różne, architekci doszukiwali się na przykład fragmentu DNA czy sterowca. Bryła ma ściśle wiązać się z tym co w środku. Cały pomysł Podkarpackiego Centrum Nauki opiera się na regionalnych specjalizacjach – czyli i rozwoju nowoczesnych technologii, ale także aspektach jakości życia, środowiska naturalnego. Chcemy to pokazać, aby inspirować młodych ludzi – wyjaśnia Tomasz Michalski, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury, jednostki odpowiadającej za realizację PCN.

Źródło: Pracownia Projektowa F11, f-11.pl

Źródło: Pracownia Projektowa F11, f-11.pl

Dyrektor dodaje, że nasza idea jest holistyczna. Misją centrum jest pokazania świata w trzech obszarach: my – ludzie, świat wokół, czyli to wszystko, co tworzy natura oraz nasza cywilizacja, czyli to, co jako ludzie wytwarzamy.

Źródło: Pracownia Projektowa F11, f-11.pl

Źródło: Pracownia Projektowa F11, f-11.pl

W przetargu za najkorzystniejszą uznano ofertę firmy Warbud S.A, która przed laty wybudowała Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Dla naszych inżynierów stworzenie tego skomplikowanego architektonicznie i konstrukcyjnie obiektu jest interesującym wyzwaniem i zadaniem – twierdzi Jerzy Werle, prezes Warbudu.

Zgodnie z podpisaną właśnie umową, 22 września br. rozpoczną się prace projektowe. Do zadania generalnego wykonawcy będzie też należeć uzyskanie pozwolenia na budowę PCN: początek robotów budowlanych zaplanowano na lipiec 2020 r.

Źródło: Pracownia Projektowa F11, f-11.pl

Źródło: Pracownia Projektowa F11, f-11.pl

 

Centrum ma być gotowe 31 stycznia 2022 r., a ostateczny termin uzyskania pozwolenia na użytkowanie wyznaczono na 31 maja 2022 r. Budowa pochłonie 49,5 mln zł. Z kolei łączna wartość inwestycji wyniesie ponad 90 mln zł, z czego wsparcie unijne to ponad 72 mln zł.

Przeczytaj także: Nowe pomysły architektów na CPK [wizualizacje]

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.

    Bezwykopowa renowacja kanalizacji, studni i rurociągów, Producent rur, paneli i zbiorników GRP, Producent rękawów CIPP - polimerowych, filcowych i nasączanych żywicą, Renowacja kanalizacji, budowa sieci wodociągowej - technologie bezwykopowe