• Wejście Pilotowe do gdyńskiego portu zostanie poszerzone ze 100 m do 140 m
  • Głębokość techniczna osiągnie 16 m bez umocnienia dna
  • Dzięki inwestycji port będzie mógł przyjmować wielkie jednostki niezależnie od pogody

W ramach prac wykonawca dokona rozbiórki części konstrukcji Ostrogi Północnej na długości 42,7 m od strony Wejścia Pilotowego, a także przebuduje pozostałą jej część na długości 57,1 m, by dostosować konstrukcję głębokości technicznej -16,0 m bez umocnienia dna. Wykona też wygaszacz falowania po wschodniej stronie Ostrogi Północnej i obudowę brzegu (25 m długości) u nasady ostrogi od strony Awanportu.

Dodatkowo zostanie przeprowadzona rozbiórka znajdującej się na ostrodze stalowej konstrukcji wieży stawy dolnej nabieżnika Portu Gdynia.


W wyniku prac zostanie poszerzone Wejście Pilotowe w Porcie Gdynia z istniejącej szerokości około 100 m, pomiędzy nadbudowami obu ostróg, do planowanej szerokości minimum 140 m, w świetle pomiędzy liniami odbojowymi obu ostróg. Głębokość techniczna osiągnie -16.0 m.

Ta, wydawać by się mogło, niepozorna inwestycja, w porównaniu z już wykonanym skróceniem Pirsu III, o 240 m w ramach przebudowy Obrotnicy nr 2, czy planowaną przebudową Nabrzeża Helskiego, ma jednak kluczowe znaczenie dla powodzenia całego przedsięwzięcia pogłębienia toru podejściowego i akwenów wewnętrznych Portu Gdynia – czytamy w komunikacie.

Co prawda bez poszerzania wejścia wewnętrznego do portu można wprowadzać wielkie jednostki (np. w lutym kontenerowiec mv „Charlotte Maersk”), jednak – mimo systemu precyzyjnej nawigacji (RTK) – wykonalne jest to tylko i wyłącznie przy sprzyjających warunkach atmosferycznych. A to w praktyce uniemożliwia stworzenie stałego połączenia z wykorzystaniem tego typu jednostek. Nowa inwestycja zmieni ten stan rzeczy.

Przeczytaj także: Kraków umożliwi budowę obiektów z drzewami na dachach